Česko se zbavilo závilosti na Rusku. Plynu od Putina odzvonilo

Dodávky ruského plynu do Česka klesly v lednu na nulu, přesto nehrozí jeho nedostatek. Vláda tím naplnila své cíle.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY
                   

O zbavení se Česka závislosti na ruském plynu informuje web Čas na základě oznámení ministra půrmyslu a obchodu Jozefa Síkely na sociální síti Twitter. Šéf resortu v sobotu večer uvedl, že dodávky z Ruska klesly v lednu letošního roku na nulu. Došlo k tomu po loňském rozhodnutí vlády radikálně omezovat dovoz ruského plynu kvůli válce na Ukrajině. Síkela ve svém prohlášení připomněl, že opozice „strašila, že zimu bez ruského plynu nezvládneme“. Podle ministra vláda naplnila své sliby, že pro to udělá maximum.

Výrazný nárůst dodávek z Belgie

Ministr také nastínil, co stojí za českou nezávislostí. „Základem byly rekordní zásoby před začátkem zimy, alternativní dodávky a úspory,“ uvedl na Twitteru. Web Čas připomíná, že Česko bylo v předcházejících letech téměř úplně závislé na dodávkách plynu z Ruska. Dříve do země proudilo z Ruska 97 procent celkových dodávek. Nyní už to v podstatě ani není možné, protože Moskva od konce srpna zcela zastavila transport plynu přes Nord Stream do Německa. Aktuálně tak do tuzemska mohou dodávky ruského plynu proudit jen přes Slovensko.

Ty ale od září postupně klesaly až na lednovou nulu, píše web Čas. Ruský plyn nahradily v Česku dodávky hlavně z Norska přes Německo, které vzrostly od října do konce loňského roku o zhruba 23 procent. Výrazně pomáhá také zkapalněný zemní plyn (LNG) z Belgie a Nizozemska. Transport z Belgie vzrostl za poslední čtyři měsíce loňského roku o 250 procent, dodávky z Nizozemska o 29 procent.

Pomohly vysoké ceny i počasí

Nezanedbatelnou měrou ke zbavení se závislosti na ruském plynu přispěli také sami lidé. Na konci ledna přišla zpráva, že spotřeba plynu se v zemi oproti předchozímu roku snížila o 850 milionů metrů krychlových, uvádí web ČT24. Podle ministerstva průmyslu a obchodu tím tuzemsko dosáhlo patnáctiprocentní úspory, kterou stanovila členským státům Evropská unie. Uváděných 850 milionů metrů krychlových představuje podle resortu snížení meziroční spotřeby dokonce o více než 23 procent.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku je připojeno k plynu 2,6 milionu domácností, využívají ho na vytápění, ohřev vody a vaření

Česko mělo navíc na konci ledna i z 80 procent plné zásobníky plynu, což představuje 2,75 miliardy metrů krychlových. Podle Síkely jde o dvojnásobek oproti loňsku, píše ČT24. Odborníci upozorňují, že ke snížení spotřeby plynu nevedla občany jen snaha zbavit se závislosti na ruském plynu, ale také vysoké ceny plynu, které nutí domácnosti k úsporám. Analytik společnosti XTB Tomáš Cverna také upozornil na teplé počasí, dodává ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety