Nezaměstnanost v Česku je na svém dnu. Další měsíce budou zřejmě horší

V červnu klesla nezaměstnanost meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 3,1 procenta. Podle expertů je to letošní minimum. Méně má být i volných míst.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve víru zdražování a obav z nedostatku plynu se zdá, že se vše zhoršuje. Není tomu ale tak. Minimálně v oblasti zaměstnanosti se může Česko pochválit. V červnu podle údajů Úřadů práce ČR opět klesla nezaměstnanost. Meziměsíčně o desetinu procentního bodu a v šestém měsíci tak dosáhla 3,1 procenta, což je zřejmě nejlepší letošní výsledek, jak píše ČTK. A to i ve srovnání s loňským rokem, kdy v červnu činila nezaměstnanost 3,7 procenta. Analytici ale odhadují, že v nadcházejících měsících letošního roku bude nezaměstnanost stoupat.

Počty volných míst klesají

Skupina více než 231 tisíc lidí, která byla v předprázdninovém měsíci bez práce se tak bude rozšiřovat. Nemá jít ale o nic hrozivého. „Celkově se nezaměstnanost již blíží svému dnu a v závěrečných měsících letošního roku ji čeká obrat k mírnému vzestupu,“ uvedla pro ČTK analytička Komerční banky Jana Steckerová. Naopak snižovat se zřejmě bude počet volných pracovních míst. Těch bylo už v červnu oproti květnu méně o 18 tisíc. Celkově zaměstnavatelé v šestém měsíci nabízeli více než 319 tisíc volných míst, píše ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Práce ve skladu

Firmy v náboru nových zaměstnanců brzdí zvyšující se náklady. Zdražování nepociťují jen domácnosti, ale také společnosti. V této oblasti nemá dojít ke změně. Naopak inflace v Česku nadále stoupá. Jak píše server E15, tuzemsko patří s 17,2 procenty k zemím s nejvyšší inflací v Evropě. Odborníci navíc nepřepokládají, že by tomu mělo být v nadcházejících měsících roku jinak. Na snižujícím se počtu volných pracovních míst ale má vliv, kromě menší nabídky zaměstnavatelů, také větší zájem ze strany ukrajinských uprchlíků.

Ukrajinci berou nekvalifikovanou práci

Ti nastupují i na pozice, které byly dlouhodobě neobsazené. Jak píše ČTK, od ruské invaze na Ukrajinu získalo v Česku práci více než 84 tisíc běženců. Z toho tři čtvrtiny tvořily ženy. V té souvislosti je ale třeba uvést, že část z nich už se vrátila zpět do své rodné země nebo ze zaměstnání odešla. Ke konci června tak v tuzemsku pracovalo necelých 69 tisíc Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou. Uplatnění našli nejčastěji jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pomocníci stavebnictví, výrobě a dopravě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pracovníci ve výrobě

Nedá se tak říci, že by běženci brali Čechům práci, jak se snaží někteří odpůrci ukrajinských uprchlíků prezentovat. Pravdou ale zůstává, že situace se může lišit regionálně. Největší nezaměstnanost panuje v Ústeckém kraji, kde dosahuje téměř pěti procent. Naopak nejméně je lidí bez práce v Pardubickém kraji, kde činí nezaměstnanost 2,1 procenta. Mezi okresy vede s 1,1 procenty Praha-východ. Naopak nejhůře je na tom okres Karviná, kde nezaměstnanost dosahuje osmi procent, píše ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články