České armádě se tenčí zásoby. Loni přišla o rekordní množství techniky

Česko patří k zemím, které Ukrajinu ve velkém podporují i v dodávkách vojenské techniky. To se projevuje i na zásobách armády.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pozemní síly během loňského roku přišly o dvanáct procent hlavních strojů, informuje web ČT24. Zatímco dříve měla česká armáda k dispozici 116 tanků, nyní je to 82 strojů. A to je součástí počtu také tank Leopard, který ozbrojené síly převzaly před Vánoci od Německa. Dalších 13 strojů by mělo letos přibýt jako dar sousední země za českou pomoc Ukrajině. Ministerstvo obrany nechce informace o rozsahu dodávek Kyjevu informovat, ale dá se to usoudit ze zprávy o stavu vojenské techniky.

Česko přišlo o desítky vojenských strojů

Česko jako signatář Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě musí data zveřejňovat vždy na konci roku. Z čísel je patrné, že počty techniky se výrazně během letošního roku snížily. Jak upozorňuje web ČT24, oproti začátku roku 2022 ubylo 35 tanků T-72, 45 obrněnců, sedm systémů těžkého dělostřelectva, dále čtyři bitevní vrtulníky Mi-35. Česká armáda má tak k dispozici aktuálně zmiňovaných 82 tanků, 385 obrněnců, 172 systémů dělostřelectva a 13 bitevních vrtulníků.

Zmenšení zásob ale nemá mít na svědomí jen pomoc Kyjevu. „Nelze říct, že by rozdíl byl dán jenom tímto faktorem (války), jsou tam i jiné faktory – předání jiným stranám nebo využití techniky na opravy,“ uvedl pro server ČT24 vedoucí komunikace armády Ivo Zelinka.

Kolik kusů skončilo opravdu na Ukrajině se ale oficiálně vědět zatím nebude. „Ve chvíli, kdy budeme moci zveřejnit seznamy té techniky, tak je samozřejmě zveřejníme. V tuto chvíli není žádoucí, aby se to dělo,“ cituje web ČT24 ministryni obrany Janu Černochovou (ODS).

Štědré Česko

Na začátku října šéfka resortu obrany sdělila, že Česko poskytlo Ukrajině vojenský materiál za 4,2 miliardy korun, píše web Tiscali. Jednat se mělo o vrtulníky, tanky, houfnice a raketomety. Z tuzemska proudí pomoc na Ukrajinu nejen ze strany státu, ale také soukromých firem. Už na začátku války se k dodávkám přihlásila třeba skupina Czechoslovak Group nebo společnosti STV Group a Meopta, připomíná web Aktuálně. Část materiálu zaplatila sbírka, kterou pořádá ukrajinské velvyslanectví.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česko dodává nejen zbraně, ale podílí se také na výcviku ukrajinských vojáků

Na Ukrajině navíc měla skončit i část techniky, kterou armáda vyřadila už dřív. Jednat se má například o raketomety RM-70, uvádí web ČT24. Celkem měl z Česka odjet na Ukrajinu vojenský materiál za 47 miliard korun, píše server Tiscali. Šéf NATO Jens Stoltenberg nedávno upozornil, že západní země musí kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu výrazně navýšit kapacitu výroby zbraní, jak Události247 informovaly tento týden.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem