Fiala poslal Ukrajincům vzkaz. Napsal ho na tank

Předseda vlády Petr Fiala navštívil výrobní halu společnosti Excalibur Army, která dodává na Ukrajinu bojovou techniku.

i Zdroj fotografie: ODS
                   

Firma ze Šternberku na Olomoucku dodala loni válkou zasažené zemi na 150 kusů těžké techniky, tanků, raketometů, dělostřeleckých systémů a bojových vozidel pěchoty, připomíná web Novinky. Nyní Excalibur Army pracuje na modernizaci tanků T-72. Vylepšení téměř sto kusů strojů za 2,2 miliardy korun zaplatily vlády USA a Nizozemska. Tanky mají na Ukrajinu zamířit během letošního roku. Jeden z nich ponese i vzkaz českého premiéra Petra Fialy, který výrobní závod tento týden navštívil.

Došlo i na křest nového stroje

Na jeden z modernizovaných strojů napsal „Statečným obráncům Ukrajiny, Česká republika“ a připojil svůj podpis. Fiala také ocenil spolupráci všech zemí. „Tato společná aktivita České republiky, USA a Nizozemska, kterou koordinuje české ministerstvo obrany, je vzorovým příkladem mezinárodní obranné spolupráce a samozřejmě je také konzultována s ukrajinskou stranou a odpovídá jejím potřebám,“ cituje vyjádření předsedy vlády web Novinky. Díky tomu má být posilována obranyschopnost Ukrajiny.

iZdroj fotografie: Fotograf1978 / Creative Commons / CC BY-SA
Fiala na svůj Twitter napsal: Na tank T-72, který poputuje na Ukrajinu, jsem napsal statečným ukrajinským obráncům krátký vzkaz

Vysvětlil, že transport na Ukrajinu je z Česka výrazně snazší než z USA či z jiných západních zemí. Fiala nezapomněl ocenit také podporu veřejnosti. „Ta se odráží mimo jiné ve veřejných sbírkách pro humanitární pomoc a také na pořízení vojenské techniky. Peníze, co lidé mezi sebou vybrali, stačily na jeden tank,“ cituje jeho slova server Novinky. V rámci návštěvy Fiala pokřtil také vyprošťovací vozidlo Treva 30, které je novým výrobkem firmy a bude nabízen i Ukrajině. Neobjeví se na bojišti ale hned.

Česko jako věrný spojenec

„Než se nový produkt začne prodávat, trvá to zpravidla několik let,“ cituje Andreje Čírteka, mluvčího holdingu Czechoslovak Group, do kterého paří i Excalibur Army, web Novinky. Během Fialovy návštěvy zbrojovky došlo i na telefonát ukrajinskému prezidentovi. Tématem hovoru měla být další konkrétní spolupráce zemí, informuje web iDnes. Ukrajinská hlava státu se následně k české pomoci vyjádřila na sociální síti Twitter. „Oceňujeme důležitou českou podporu a očekáváme její posílení,“ uvedl.

iZdroj fotografie: Karel Šubrt / Creative Commons / CC BY-SA
I díky válce na Ukrajině vzrostly holdingu Czechoslovak Group v první polovině loňského roku tržby o 93 procent

Podle Zelenského byl telefonát s českým předsedou vlády „užitečný“. Česko od začátku invaze štědře Kyjev podporuje. Na konci října český velvyslanec Radek Matula uvedl, že je tuzemsko řazeno „mezi pět největších podporovatelů Ukrajiny, včetně záležitostí, které se týkají podpory na mezinárodní scéně“, píše web ČT24. Už v prvních týdnech česká vláda i veřejnost poskytly na vojenskou pomoc dohromady přes čtyři miliardy korun. Celkem Česko dodalo zbraně a vojenský materiál za více než sto miliard korun.

Je podle vás pomoc Ukrajině dostatečná?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články