Volby 2023: Češi odvolili. Nerudová slavila už v pátek, Janeček volil Pavla

První kolo prezidentských voleb proběhlo s vysokou účastí. U volební urny ale došlo i na tragickou nešťastnou událost.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

V Česku se už potřetí v historii koná přímá volba prezidenta. V prvním kole měli lidé na výběr celkem z osmi kandidátů, podle průzkumů veřejného mínění však byli favorité pouze tři z nich. Generál ve výslužbě Petr Pavel, šéf hnutí ANO Andrej Babiš a ekonomka Danuše Nerudová. I proto bylo nejvíce sledováno právě jejich odvolení.

Zeman na Hradě nechce automat na podpisy

Jak informoval web Blesk, Babiš se k volební urně dostavil v Průhonicích v doprovodu manželky a dvou dětí, přičemž jeho osmnáctiletý syn Frederik se voleb zúčastnil vůbec poprvé. Expremiér avizoval, že i v případě velmi špatného výsledku z politiky neodejde. „Zůstal bych předsedou hnutí ANO,“ uvedl pro Blesk.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrej Babiš

Mnohem odvážněji hovořil další z výrazných favoritů Petr Pavel, který má jasný cíl. „Dostat se do druhého kola a uspět,“ citoval kandidáta Blesk. Nerudová tip na vítěze nemá, protože celou prezidentskou volbu pokládá za vyrovnaný souboj. „Volila jsem sebe sama, protože sama sobě věřím,“ prozradila Blesku. Následně se odebrala slavit. S manželem vyrazila do hospody na pivo sledovat hokej, o čemž oba informovali fotografiemi na sociálních sítích.

Už v první volební den byla účast vysoká. V některých okrscích se pohybovala kolem 50 procent, píše server Echo24. Odvolila i stávající hlava státu Miloš Zeman, který se k urně dostavil v Lánech společně s manželkou a dcerou. O svém nástupci má jasnou představu. „Přál bych si, aby ten, kdo po mně přijde, tak aby nebyl automat na podpisy, ceremoniář, který každému uhne, a aby to byl aktivní politik, který dokáže prosadit svůj názor,“ cituje prezidenta web Echo24.

Janeček chtěl zvolit sebe, místo toho hlas hodil Pavlovi

Prezident už dříve avizoval, že v prezidentské volbě podpoří Andreje Babiše. Jeho sympatie měl na čas i odborový předák Josef Středula, ten ale v neděli odstoupil a podpořil Nerudovou. Naopak nedobrovolně byl z prezidentského klání vyřazen kvůli nedostatečnému počtu podpisů potřebných pro kandidaturu podnikatel Karel Janeček, který proto pojal první kolo volby po svém.

Na sociální síti Twitter sdílel fotografii, kde drží hlasovací lístek Petra Pavla s přeškrtnutým jménem a ručně dopsaným svým jménem. Ke snímku připojil komentář: „Jak volit ve volbách spravedlivých i těch druhých?“ Jak ale vzápětí ministerstvo vnitra upozornilo, k úpravám hlasovacích lístků komise při sčítání nepřihlíží. Pokud není lístek zcela přetržený, hlas je platný.

Tragická událost i přerušení kvůli Rusku

Nejen úsměvná chyba Karla Janečka však doprovázela první kolo letošních prezidentských voleb. V jedné z volebních místnosti v Roudnici nad Labem zkolaboval po vhození lístku do urny senior, kterému již záchranáři nedokázali pomoci a na místě zemřel, informuje ČTK. K přerušení voleb pak došlo v sobotu na české ambasádě v Kyjevě kvůli vyhlášenému leteckému poplachu v důsledku ruských útoků na místní infrastrukturu, píše web Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Případy úmrtí hlasujících ve volební místnosti jsou ojedinělé. Naposled v roce 2020 zemřel v Lounech starší muž, kterého postihla náhlá zástava oběhu

Volby jsou někdy doprovázeny i velmi bizarními situacemi. Instagramový účet lide_pozdniho_kapitalismu sdílel fotografii z volební místnosti, kde má muž za plentou staženy kalhoty až ke kotníkům. Z příspěvku není zřejmé, jaké důvody ho k takovému kroky vedly, ale komentující si závěr ihned domysleli. „Třeba má volby fakt rád,“ napsal uživatel weirdzuck. Uživatelka uronlagia naopak v té souvislosti vyjádřila soucit s volební komisí: „Sčítat hlasy musí být radost,“ uvedla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem