Česko se dál připravuje na budoucnost bez ruské ropy a plynu. Změna bude velmi drahá

Čím dál více je jasné, že sankce vůči Rusku nejsou účinné, dokud je Evropa závislá na dodávkách ruského plynu i ropy. Alternativ ale není mnoho, a hlavně budou výrazně dražší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česko je na Rusku závislé. Alespoň co se týká dovozu ropy a plynu. Data Českého statistického úřadu mluví jasně. Loni Česko dovezlo ze zahraničí celkem 6,8 milionu tun ropy, z toho 3,4 milionu tun bylo právě z Ruska. Polovina dodávek je tak ze státu, jehož dovoz ropy chce Evropská komise do konce letošního roku úplně zakázat, jak píše server iDnes. To by bylo pro Česko velmi bolestivé, a tak si vyjednalo výjimku na embargo ruské ropy až do června roku 2024.

Řešení budou drahá

Ani tak to nebude mít Česko s hledáním náhrady za ruskou ropu jednoduché. „Česko nemá přístup k moři a ani nedisponuje na svém území významnými zdroji ropy. Do ČR se 98 procent ropy importuje ropovodními systémy z různých teritorií a ČR dále z okolních evropských rafinerií dováží i pohonné látky,“ cituje vyjádření vedoucího pracovníka komise pro paliva ČAPPO Václava Loulu sever Fintag. Podle něj tak bude nutná solidarita ostatních zemí Evropské unie, aby bylo zajištěno „plynulé a stabilní zásobování domácího trhu pohonných hmot“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

Ať najde Evropská unie, potažmo Česko, jakoukoli cestu, jak se vymanit ze závislosti na ruské ropě, bude to něco stát. A dá se tak přepokládat, že se to promítne i do cen pohonných hmot, což rozhodně nepotěší koncové spotřebitele. Hlouběji do kapsy si budou muset čeští občané sáhnout zřejmě i kvůli plynu. I tato komodita je dovážena z Ruska. Česko je dokonce na ruském plynu závislé téměř ze sta procent. Zastavení dodávek plynu by tak bolelo zemi ještě více než u ropy.

Terminál na LNG v Česku?

Možností je totiž přechod na alternativní dodávky a čistou energii. Právě přechod na obnovitelné zdroje je také součástí návrhu Evropské komise, jak zbavit EU závislosti na palivech z Ruska. Jak píše server TN, součástí plánu je například do roku 2030 využívat v rámci unie 45 procent energie z obnovitelných zdrojů a snížení spotřeby napříč státy EU o 13 procent. To bude stát nemalé peníze. Podle Evropské komise více než 7 bilionů korun. Část peněz dostanou členské státy prostřednictví mimořádného fondu obnovy, další části pak mají pokrýt úvěry a dotace.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plynovod

Plán počítá s tím, že část ruského plynu nahradí zkapalněný plyn ze Spojených států nebo Kataru. Běžně se zkapalněný plyn přepravuje do terminálů na mořském pobřeží, kam ho těžaři posílají plynovodem. I když Česko nemá moře, jeden terminál by přesto v zemi mohl vzniknout, jak informovala ČTK. Státní distributor Čepro je připraven ho vybudovat v Hněvicích na Litoměřicku, kam by se LNG mohl dopravovat z Pobaltí vlakem. V budoucnu také lodí, jestli se vyřeší splavnost spodního Labe, píše ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články