Zavírá se krám: Levné nákupy v Polsku už leda ve snu. Místní mají Čechů plné zuby

Inflace dohnala řadu Čechů k hledání cest, kde nakoupit nejvýhodněji. Tisíce domácností se proto pravidelně vydávaly do Polska.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V zemi na sever od našich hranic bylo vždy levněji. Rozdíl ale dříve nebyl tak markantní, aby to Čechy motivovalo k nákupům v Polsku. V letošním roce se to změnilo. Vysoká inflace vyhnala ceny některých potravin natolik vysoko, že se do sousední země naučily jezdit tisíce českých občanů. Polská vláda už v únoru snížila u potravin daň z přidané hodnoty, a tak rozdíly cen u některého zboží proti Česku byly značné. Na větším nákupu mohou Češi při cestě do Polska ušetřit až tisíce korun.

Poláci: Češi jsou všude

Těch, kteří začali nákupní turistiku do Polska praktikovat je natolik mnoho, že se to přestává tamním obyvatelům líbit. Jak informuje web Aktuálně, místní si stěžují, že Češi jim vykupují obchody. Před vánočními svátky se proto šíří obavy, že nebude dostatek některého zboží. Jde například o jogurty, máslo či maso, které Češi neváhají skupovat po kartonech. Pomoci by mohlo omezení množství nákupu vybraných potravin, po kterém Poláci volají.

Někteří Poláci dávají českým zákazníkům letáky za stěrače jejich aut. „My, obyvatelé obce Bogatynia, chceme, aby naše děti také měly přístup k čerstvému zboží (zelenině, ovoci). Pomalu to začíná být nemožné – přicházíme do obchodů a stále častěji nacházíme prázdné regály,“ cituje z výzvy web Aktuálně. Podle některých jsou pohraniční supermarkety Čechy zaplněny pořád. „Jedu na noční, všude Češi, vracím se z noční, všude Češi,“ cituje výpověď jednoho z Poláků web Aktuálně.

Polsko čeká zdražení potravin i paliv

Další neváhají použít i ostřejší slova vůči Čechům a v diskuzi na internetu píší o „dobytku, sarančatech“ v souvislosti s tím, jak se v jednom z polských obchodů vrhli na toaletní papír v akci ještě před jeho vybalením z palet pracovníky obchodu. Takové obrázky od nového roku ale zřejmě budou minulostí. Pro polský státní rozpočet už je snížení DPH na potraviny neudržitelné, a proto má toto zvýhodnění skončit. Tím už nebude nakupování v Polsku pro Čechy, kteří nebydlí u polských hranic tolik výhodné.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Polský premiér Mateusz Morawiecki se snaží uklidnit veřejnost, že velké zdražení paliv nehrozí. Zdražení je ale nevyhnutelné.

Cesta se navíc už brzy nevyplatí. Bzry totiž ceny pohonných hmot nebudou v sousední zemi tolik příznivé. Od ledna 2023 se má v Polsku vrátit také DPH ve výši 23 procent na paliva, připomíná web Money. Cena benzínu má ze stávajících 7 zlotých (36,30 korun) za litr stoupnout na zhruba 8,40 zlotých (43,60 korun) za litr. Nafta, která stojí 8 zlotých (41,50 korun) se bude nově prodávat za zhruba 9,50 zlotých (49,30 korun) za litr, jak odhaduje ekonom Rafal Mundry, píše dále web Money.

Jak často jezdíte na nákup do Polska vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články