Ruské rakety drtí ukrajinskou infrastrukturu. Během nočních náletů se města halí do tmy

Dění na Ukrajině se po klidnějších zimních měsících zintenzivňuje. Bojuje se nejen v Bachmutu, ale rakety zasáhly i Charkov.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K útoku ruských sil na Charkov došlo ve čtvrtek večer, informuje web Onet. Na město dopadly rakety, které zasáhly kritickou infrastrukturu, jak v aplikaci Telegram napsal šéf administrativy Charkovské oblasti Oleh Synehubov. Podle něj měly na Charkov dopadnout střely S-300. Celkem mělo být z Belgorodské oblasti vypáleno asi sedm raket, uvádí Onet. Následně se na sociálních sítích objevovaly videa z místa.

Charkov ve tmě

Polský novinář Marcin Wyrwal, který je ve městě, sdílel záběry, jak vypadá druhé největší ukrajinské město během protiletecké pohotovosti. Celý Charkov se zahalil do tmy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném projevu informoval, že se z ruského zajetí vrací 100 ukrajinských vojáků a jeden civilista. K propuštění došlo v rámci výměny zajatců. Civilistou má být místostarosta okupovaného města Enerhodar, píše web Onet.

Ukrajinská hlava státu také informovala o další schůzce s velením armády, která byla věnována situaci na frontě. Diskutovány měly být také dodávky zbraní a střeliva, výcvik, plány ruské armády a možnosti odpovědi ukrajinských sil. Udržování situace na frontě a příprava na jakoukoli eskalaci ze strany nepřítele je prioritou blízké budoucnosti,“ cituje Zelenského slova web Onet. I proto ukrajinský prezident opět zatlačil na západní spojence.

Německo potvrdilo podporu

Ve videoprojevu uvedl, že je třeba jednat rychle a dodávky zbraní do země urychlit, píše ČTK. Zároveň všem za podporu Kyjevu poděkoval. Ukrajinu Zelenskyj přirovnal k biblickému Davidovi, který zvítězil nad silným Goliášem. Opět také zdůraznil, že Rusko se na Ukrajině nezastaví, a proto musí Ukrajina ve válce zvítězit. „Není žádná alternativa k naší jednotě, neexistuje žádná alternativa k osvobození naší země a našeho lidu,“ cituje jeho slova ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Olaf Scholz zdůvodňoval dosavadní německou zdrženlivost v dodávkách snahou předcházet přímému konfliktu s Moskvou

Kyjev dostal od několika západních představitelů potvrzení, že podpora bude pokračovat. Například německý kancléř Olaf Scholz vyzval ostatní spojence, aby se připojili a také Ukrajině poskytli tanky. Berlín nedávno rozhodl o dodávkách Leopardů. Scholz potvrdil, že podpora bude pokračovat, dokud to bude třeba. „Vždy ale budeme jednat tak, abychom konflikt nevyhrotili,“ cituje jeho slova ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články