Chorvatsko čelí po vstupu do eurozóny velkému zdražování. Zasáhne i Čechy na dovolené

Chorvaté přešli od ledna z kun na euro a kvůli tomu se potýká se zvýšením cen téměř u všeho. Vláda chce situaci řešit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web iDnes připomíná, že chorvatský kabinet dříve opakovaně odmítal, že vstup do eurozóny povede ke zdražování. Důkazy chorvatského obyvatelstva ale ukazují něco jiného. Na sociálních sítích se šíří řada příběhů, které porovnávají ceny před a po zavedení eura a u některých položek je rozdíl značný. Například káva vyšla v roce 2022 v některých obchodech na 13 kun a nyní stojí dvě eura. Jde tak o zdražení o necelé dvě kuny (6,50 korun) během několika dnů, uvádí web iDnes.

Vina padá na obchodníky

Oblíbený nápoj Chorvatů zdražil i v kavárnách. Zatímco loni stálo obyčejné espresso 9 kun, nyní vyjde na 1,40 až 1,60 eur, což je zdražení o 17 až 20 procent, připomíná web Lidovky. Lidé jsou s takovou situací nespokojení a zaplavují svými oznámeními úřad na ochranu spotřebitelů. „Máme zprávy z terénu, lidé volají a stěžují si. Největší zdražení je u kávy,“ uvedla pro server index šéfka úřadu Ana Kneževičová. Cenové zvýšen zažívají Chorvaté také při návštěvě rychlého občerstvení, pekáren i obchodů s potravinami, uvádí ČTK.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Chorvaté jsou velmi nespokojení především s razantním zvýšením cen u kávy, která je jejich nejoblíbenějším nápojem

Zdražení dopadá také na služby, a to včetně kadeřníků nebo parkovného. Reagovat na stížnosti obyvatel se snaží i vláda, která dosud tvrdila, že zdražování vstupem do eurozóny nenastane. Podle ministra pro hospodářství Davora Filipoviće je situace nepřijatelná, a proto se pro ochranu životní úrovně obyvatel pokusí udělat maximum, informuje server iDnes. „Každý si musí uvědomit, že jsme v bezprecedentní krizi. Někteří na to ale zapomínají a snaží se na ní co nejvíce vydělat. To ale nedovolíme,“ pronesl směrem k obchodním řetězcům.

Zdražení poznají i Češi

Opozice viní z nekontrolovaného růstu cen státního inspektora Andriji Mukilce, a proto požaduje jeho odvolání. „Jedním z hlavních viníků nekontrolovaného růstu cen v Chorvatsku je inspekce, která svou nečinností nechává ceny volně růst. Léta nic nedělá, nejedná podle zákona a nechrání chorvatské občany před neoprávněným zdražováním. Je hlavní příčinou toho, že ceny základních potravin v Chorvatsku jsou nyní vyšší než v Německu, a to i přesto, že mzdy u nás jsou asi čtyřikrát nižší,“ cituje web iDnes opoziční poslankyni Karolina Vidović Krišto.

Jak připomíná server Fintag, Chorvatsko je dvacátým členem eurozóny. Směnný kurz činí 7,5345 kuny za jedno euro. Do 14. ledna platí přechodné období, kdy je možné platit stále i kunami. Poté bude už jen v bankách či na poštách. V létě se tedy čeští turisté musí do své oblíbené dovolenkové destinace vybavit eurovými bankovkami a počítat zřejmě budou muset i s vyššími cenami oproti přechozím létům. A to nejen kvůli inflaci, která se aktuálně v zemi pohybuje okolo 13 procent.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad