Dovolená v Chorvatsku se může výrazně prodražit. Při výběru peněz z bankomatu je důležité dbát na konverzi

Čechy nejvyhledávanější destinací pro letní dovolenou zůstává i letos Chorvatsko. U Jadranu nicméně proběhlo od poslední sezóny několik změn.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chorvatsko vstoupilo od ledna do eurozóny a obchodníci toho využili. Jak Události247 upozornily již na začátku roku, zemi postihlo velké zdražení. Chorvati jsou nešťastní hlavně z prudkého zvýšení cen u oblíbené kávy, která zdražila až o 20 procent. Ceny se ale zvedly napříč všemi segmenty, a proto s tím musí počítat i Češi při návštěvě restaurací, pekáren a obchodů s potravinami. Je proto velmi pravděpodobné, že i ti, kteří přijedou do země s obvyklou hotovostí, budou muset zřejmě letos navštívit bankomat.

Při výběru peněz se vyplatí obezřetnost

Velmi snadno se někteří lidé nechávají napálit na trik provozovatelů bankomatů. Některé přístroje nabízí výběr s takzvanou konverzí. V praxi to znamená, že kurz měny bude stanoven provozovatelem bankomatu a nikdy neodpovídá tomu skutečnému. Je řádově o několik korun vyšší. Při výběru větší částky proto mohou lidé přijít o tisíce korun, upozorňuje web eJadran.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Do Chorvatska ročně cestují na letní dovolenou statisíce Čechů

Při odmítnutí „dynamic currency conversion“ je pak použit aktuální kurz, který nabízí klientovi jeho česká banka, informuje web Finance. Nemusí být sice ten nejvýhodnější, ale je plně srovnatelný s turistickou směnárnou. Každý bankomat v EU má povinnost předem informovat klienta, jaké poplatky budou s platbou spojeny. S konverzí se však lidé mohou setkat nejen při výběru peněz z bankomatu, ale také při placení například na čerpacích stanicích, upozorňuje web eJadran.

Jak se v tom vyznat?

Člověk může platbu s konverzí jednoduše zjistit tím, že částka na terminálu je uvedena v korunách a nikoli v eurech. Rozhodně se vyplatí takovou platbu odmítnout a požadovat platbu v tamní měně. Češi mohou přijít o své peníze v Chorvatsku nejen kvůli výběru z bankomatu. Lidé by si měli dávat také pozor na dodržování nových pravidel, jinak mohou dostat na dovolené pokutu. V Chorvatsku platí nové vyhlášky, které omezují pití alkoholu na veřejnosti či zakazují nošení plavek mimo pláže, jak Události247 psaly v květnu.

Přísné dodržování nových pravidel je například požadováno v oblíbeném Splitu. „Obyvatelé Splitu vytvářejí tlak na samosprávy a žádají, aby město zasáhlo do veřejného pořádku,“ uvedl pro web CNN Prima News vedoucí konzulárního úseku velvyslanectví ČR v Záhřebu Tomáš Stolina. Podle něj za přestupky hrozí pokuty až do výše 300 eur. „To jsou vždy maximální hranice. Uvidíme, jak se k tomu výběrčí postaví. Nicméně doporučujeme našim občanům při cestách do zahraničí se vždy předem seznámit s místními vyhláškami,“ dodal pro CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články