Pekarová se pochlubila: Zbytky toho, co politici nesnědí v kantýně, budou dojídat chudí Češi

V době krize se snaží někteří politici získat body u voličů tím, že dávají na odiv svůj soucit s trpícími. Předsedkyně Sněmovny není výjimkou.

i Zdroj fotografie: MOs810, Jindřich Nosek (NoJin) / Creative Commons / CC BY
                   

Letošní prudké zdražování energií, pohonných hmot i potravin dopadá na všechny domácnosti. Nízkopříjmové skupiny jsou odkázány na sociální dávky, pomoc rodiny, případně využívají nabídky charitativních organizací. Není se čemu divit, že někteří už nemají dostatek prostředků ani na základní potraviny. Jejich ceny se zvýšily výrazně. Jak informuje web Seznam Zprávy, oleje a tuky zdražily letos o téměř polovinu, mléko, sýry a vejce o téměř 26 procent. Kvůli vysokým nákladům na energie výrazně zvýšili své ceny také pekaři.

Někteří lidé jsou v koncích

Celkově pekárenské výrobky zvýšily své ceny o 25,6 procent, uvádí dále server Seznam Zprávy. Trend se navíc nemá v příštím roce otočit. „Výrobci zatím nepromítli všechny náklady do cen konečných výrobků a dělají to naopak postupně. Jsou si plně vědomi změny spotřebitelského chování, kdy domácnosti přemýšlí, jak ušetřit. I když ceny pohonných hmot nebo vstupních surovin, například obilí, dočasně poklesly, ceny potravin ale dále porostou,“ vysvětlila pro server Seznam Zprávy mluvčí české Potravinářské komory Helena Kavanová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Potravinové banky zajišťují hlavně základní potraviny jako těstoviny, rýži, konzervy či luštěniny

S dalším zdražením bude přibývat těch, kteří budou vyhledávat pomoc například i v potravinové bance. Po celém Česku je jich patnáct a získané jídlo dále distribuují potřebným prostřednictvím neziskových organizací, jak Události247 informovaly zde. Pomoc je určena hlavně samoživitelkám, seniorům či rodinám v krizi. Zásoby potravinové banky se několikrát ročně výrazně naplní prostřednictvím potravinových sbírek. V té listopadové se podařilo vybrat 520 tun potravin, díky čemuž dostanou základní potraviny tisíce strádajících.

Plýtvání za dotované ceny

Nově by ti, kteří jsou odkázáni na pomoc potravinové banky, měli dostávat jídlo také ze sněmovní kantýny, jak informovala na sociální síti Twitter předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová. „Neplýtvat jídlem je normální. Nedělám to doma, a nechci, aby se to dělo ani ve Sněmovně. Navázali jsem proto spolupráci s Potravinovou bankou, takže nezpracované jídlo ze sněmovní kantýny už nebude končit v koši, ale pomůže lidem, kteří to potřebují,“ napsala v příspěvku. To, co nesní zákonodárci, tak skončí u chudých.

U mnoha lidí tím Pekarová získala, někteří ale mají problém. „Možná by se neplýtvalo, kdyby tam nebyly dotované ceny,“ uvedl uživatel Slooowlyman Udatný. Podobně se vyjádřila i komentující Marcela. „Za 75 korun můžete každý den, každý z Vás posílat nejmíň 5 obědů a pořád to bude vzhledem k výši Vašeho platu méně, než za co jí většina obyvatel ČR,“ napsala. Ceny ve sněmovní kantýně jsou totiž nízké. Zatímco v restauracích lidé zaplatí i 200 korun za porci, zákonodárci si mohou pochutnat na smaženém sýru s přílohou za 75 korun, píše web iDnes.

Získala si vás tímto krokem Markéta Pekarová Adamová?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články