Nebezpečí jménem Čína: Jakmile začne se svými plány, bude stávající válka jenom začátkem světové katastrofy

Peking si bude chtít v budoucnu upevnit svou roli na mezinárodní scéně a dokonce usilovat o to stát se světovou velmoci číslo jedna.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zatímco Západ uvaluje na Rusko jednu sankci za druhou kvůli válce na Ukrajině a Moskva pociťuje vůči západním zemím zlost za dodávky zbraní Kyjevu, Peking se připravuje na převzetí vůdčího postavení. Jak připomíná web Hospodářské noviny, dnes začíná sjezd čínské komunistické strany, během kterého bude téměř jistě opět zvolen Si Ťin-pching hlavou státu. Upevní tak své postavení a může začít uvádět v realitu kroky, kolem kterých jen našlapoval.

Odhalené plány

Jak dále píší Hospodářské noviny, Čína chystá například obrovské reformy, které mají vést k tomu, že se z Číny stane nezávislá, soběstačná, imperiální a Západu technologicky nadřazená země. Peking si buduje natolik silné postavení, že i konflikt, ke kterému se chystá, ho ekonomicky ani vojensky nijak neoslabí. Je téměř jisté, že Čína má v hledáčku Tchaj-wan, na který si dlouhodobě dělá nárok. Odpor ostrova i Západu mohou být Pekingu jedno, pokud bude v době zásahu v postavení, díky kterému si bude moci dělat takřka, co bude chtít.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čína má před sebou velké plány

Právě k tomu čínský prezident směřuje. Nahrávka, ze které jasně vyplývá, že invazi na Tchaj-wan má už Čína naplánovanou, unikla v letošním roce na veřejnost. „Soudruzi, svoláváme rozšířenou schůzi (…) především proto, abychom rozhodli o hlavních otázkách provincie souvisejících s přechodem na válečný systém,“ cituje web Seznam Zprávy slova vysoce postaveného čínského funkcionář Čang Chu z tajného jednání, které proběhlo 14. května letošního roku. Diskutovalo se na něm o mnohém.

Čína je odhodlaná

Nejen o plánu na „rozbití nezávislých sil a odhodlání zahájit válku“, ale také o „obraně národní suverenity a územní celistvosti“, či o „celkové strategické situaci velkého omlazení Číny“, informuje server Seznam Zprávy. Na schůzce padly také konkrétní návrhy na zabezpečení klíčových oblastí na pevnině. Je tak zřejmé, že Peking se připravuje dlouhodobě na velké kroky a uniklá nahrávka je jen špičkou ledovce. Svět se tak může dočkat toho, že válka na Ukrajině bude jen slabým odvarem toho, co chystá Peking.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na konci srpna Čína nalila do své slábnoucí ekonomiky více než 300 miliard jüanů (přes bilion korun)

Čína se nechce vzdát svého suverénního postavení ve světě ani přes ekonomické problémy. Vláda nadále pumpuje peníze, aby vše zachránila. Na konci srpna do slábnoucí ekonomiky nalila více než 300 miliard jüanů (přes bilion korun), píše ČTK. Pomoci by přitom Peking mohl ekonomice mnohem jednodušším způsobem. Stačilo by přestat trvat na politice nulového covidu, jejímž cílem je potlačit jakékoli ohnisko koronavirové nákazy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články