Čína představila mírový plán na ukončení války. Rusko souhlasí, Ukrajina je proti

Peking začíná být čím dál více aktivnější v rusko-ukrajinském konfliktu. Obě strany vyzývá k ukončení bojů. Apel však zřejmě nebude vyslyšen.

i Zdroj fotografie: The Russian Presidential Press and Information Office/ Creative Commons / CC BY
                   

Na snahu Číny stát se mírotvůrcem upozorňuje web Express. Podle Pekingu mají obě země zasednout k mírovým rozhovorům a uzavřít příměří dříve, než se konflikt vymkne kontrole. Dialog a vyjednávání mají být jediné nástroje k vyřešení situace. Čínské ministerstvo zahraničí proto v pátek zveřejnilo dokument obsahující 12 bodů, které mají vést k „politickému urovnání“, píše Express. „Konflikt a válka nikomu neprospívají. Všechny strany musí zůstat racionální a uplatňovat zdrženlivost, vyhýbat se rozdmýchávání plamenů,“ cituje z prohlášení web Express.

Experti mají o čínských krocích jasno

Dosud přitom Peking v konfliktu hrál spíše neutrální roli, nebo se o ni alespoň snažil. Úzké vazby Ruska a Čína jsou ale po celou dobu nepřehlédnutelné. Například loni v únoru se země zdržela hlasování o rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která nesouhlasila s válkou na Ukrajině. Tento týden se pak Peking zdržel hlasování o návrhu OSN, který vyzval Rusko k okamžitému a bezpodmínečnému stažení vojáků z Ukrajiny, připomíná Express. Rezoluci navrženou Kyjevem a desítkami jeho spojenců podpořilo 141 zemí včetně České republiky, informuje server iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Proti nové rezoluci OSN ohledně Ukrajiny se vyjádřilo 7 zemi, 32 států včetně Číny se hlasování zdrželo

Čína ve svém dvanáctibodovém dokumentu vyzývá k ukončení protiruských sankcí či přijetí opatření na ochranu bezpečnosti Ukrajiny před jadernými zařízeními. Volá rovněž po vytvoření humanitárních koridorů pro uprchlíky a snaze udržet vývoz obilí.

Podle některých odborníků se tím ale Peking jen snaží vylepšit své vztahy. „Myslím, že je to jen diplomatický dokument, který je svou povahou velmi nejednoznačný, ve skutečnosti neposkytuje cestu vpřed,“ uvedla pro Express britská expertka na obranné studie Marina Marinová, podle které se tak Čína nesnaží opravdu zastavit agresi vůči Ukrajině.

Moskvě se plán Pekingu zamlouvá

Americké zpravodajské služby předpokládají, že čínský plán je vstřícným krokem vůči Rusku, kterému se Čína zřejmě chystá nabídnout „smrtící podporu“, píše Express. I proto už americké ministerstvo zahraničí varovalo Peking, že jakákoli pomoc Rusku bude představovat nebezpečí.

V Rusku se nicméně představený čínský plán setkal s nadšením. „Oceňujeme upřímné přání našich čínských přátel přispět k vyřešení konfliktu na Ukrajině mírovými prostředky. Názory Pekingu sdílíme,“ cituje vyjádření ruského ministerstva zahraničí ČTK. Zároveň uvedlo, že předpokládá, že Kyjev uzná „novou územní realitu“, která vznikla „v důsledku realizace práva národů na sebeurčení“, uvádí dále ČTK. Naopak Ukrajina čínský návrh odmítá, protože neobsahuje stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991.

Začnou v dohledné době vážná mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem