Napomáhá česká armáda Číně? Poslední vyjádření vysoce postaveného generála tomu podezřele nasvědčuje

Čínská lidová osvobozenecká armáda dostala od českého generálmajora dopis k 95. výročí. Ambasáda formalitu využila k propagandě.

i Zdroj fotografie: Armáda České republiky
                   

Jak připomíná server Blesk, čínská armáda je zodpovědná za několik tragických událostí včetně vyvraždění desetitisíců Tibeťanů. Po kauze s dopisem to vypadá, že Česku tyto skutky nevadí. „Jménem příslušníků českých ozbrojených sil a jménem svým bych rád poblahopřál vám a členům Lidové osvobozenecké armády k příležitosti 95. výročí Lidové osvobozenecké armády,“ napsal generálmajor Ivo Střecha v blahopřání. Dopis odeslal zástupce nového šéfa generálního štábu armády Karla Řehky v polovině července, jak píše server Aktuálně.

Česko o spolupráci netuší

„Uvědomuji si důležitost tohoto výročí a přeji Lidové osvobozenecké armádě úspěch při podpoře misí OSN a posilování globálního míru a stability,“ cituje dále z písemnosti server Blesk. Taková vlídná rétorika se náramně hodila čínské ambasádě, která dopis zveřejnila na sociálních sítích spolu s oslavnými projevy čínských funkcionářů. „Lidová armáda vždy bojovala a jednala pod vedením Komunistické strany Číny, překonávala překážky a přinášela velké oběti, získávala jedno slavné vítězství za druhým,“ uvedl šéf diplomatické mise v Česku Čang Mao-ming.

Podle chargé d’affaires v Praze nebude Čína „nikdy usilovat o globální dominanci, expandovat a nikdy nebude vytvářet sféru vlivu“. Jak dále píše web Aktuálně, vojenský přidělenec také zmínil, že Peking usiluje o prohloubení spolupráce s českou armádou. O tom ale zřejmě nic neví česká strana. „V současné době s Čínskou lidovou armádou neprobíhá žádná spolupráce,“ uvedla pro web Aktuálně mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Dopis zaslaný čínské ambasádě je podle ní jen formální diplomatickou zvyklostí.

Problém jménem Tchaj-wan

„Armáda ČR zasílá gratulace k hlavním svátkům (a vojenským výročím) zemím, jejichž vojenští přidělenci jsou v Praze akreditováni. V daném případě byla gratulace zaslána k výročí 95. založení Čínské lidové osvobozenecké armády, což je jejich hlavní armádní svátek,“ uvedla mluvčí pro web Aktuálně. Podle webu čínská armáda zahájila v minulých dnech rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami kolem Tchaj-wanu. Peking tímto způsobem protestuje proti tomu, že ostrov navštívila šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka Tchaj-wanu

Právě Tchaj-wan byl předmětem sporu v minulosti i mezi Českem a Čínou. Ze strany komunistického režimu byl v roce 2020 vyvíjen tlak na tehdejšího předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, aby ostrov nenavštívil. V dopise čínská ambasáda předsedovi horní komory vyhrožovala, že v případě uskutečnění cesty potrestá jeho, ale i české firmy podnikající v Číně. Písemnost předal senátorovi Pražský hrad. Kubera několik dní po setkání s prezidentem Milošem Zemanem zemřel, jak připomíná web Aktuálně.

Co si o gratulaci generálmajora Střechy myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů