V přeplněných nemocnicích sedí pacienti vedle mrtvol. V Číně se covid vymkl kontrole

Čínské nemocnice jsou plné covidových pacientů a země zřejmě čelí kvůli nízké proočkovanosti zdravotní apokalypse.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Číně je mnohem méně očkovaných lidí než v západním světě, připomíná web The Sun. I to má být důvod, proč na nejlidnatější zemi světa doléhá velké množství případů, které často končí i smrtí. Důkazem nezvladatelné situace má být video, které se šíří po čínských sociálních sítích. Záznam, který má pocházet z 21. prosince z jedné z pekingských nemocnic ukazuje, jak sedí zhroucený pacient na invalidním vozíku v roušce a vedle něj leží na lůžku mrtvé tělo přikryté bílým prostěradlem, píše dále web The Sun.

O život přijdou miliony Číňanů

Mrtvola leží i na vedlejší posteli a třetí nehybné tělo se nachází na nosítkách na podlaze. Video také dokumentuje stav na nemocniční chodbě, která je plná lidí na nosítkách a invalidních vozících. Padají proto jakékoli pochyby, že Čína čelí zdravotní apokalypse. Dochází k ní jen pár týdnů poté, co Peking upustil od své nepopulární politicky nulového covidu, připomíná server The Sun. Podle odhadů britské společnosti Airfinity, která se zabývá zdravotnickými údaji, v Číně umírá na covid-19 více než pět tisíc lidí denně, informuje web ČT24.

Oficiální údaje jsou ale zcela odlišné. Podle Pekingu sice země zaznamenává několik tisíc pozitivních případů, ale za poslední týden mělo umřít jen sedm lidí. Společnost Airfinity založila svou analýzu na regionálních čínských údajích a nepředpovídá nic dobrého ani v dalších týdnech. V současné koronavirové epidemii může přijít o život 1,3 až 2,1 milionu Číňanů. Jejich náchylnost k horšímu průběhu nemoci má několik důvodů.

Vakcína výrazně snížila úmrtnost

„Buď dostali vakcínu nízké účinnosti, vakcínu jim lékaři podali před poměrně dlouhou dobou, a tak jejich imunita ochabla, nebo nebyli nikdy očkováni. Ze zkušeností z Hongkongu víme, že i vlna omikronu může mít poměrně značnou úmrtnost,“ cituje web ČT24 hodnocení Institutu pro měření a hodnocení zdraví (IHME). V Česku naopak covid nepředstavuje aktuálně žádnou hrozbu. Za čtvrtek bylo zaznamenáno 682 pozitivních případů, z toho 238 představovalo reinfekci, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.

iZdroj fotografie: Rio Tuasikal / Creative Commons / CC BY
Pět tisíc denně. V Číně umírá na covid víc lidí, než úřady přiznávají

S pozitivním testem na covid-19 je hospitalizováno 757 pacientů, z nich 50 je na jednotce intenzivní péče. S nižším rizikem výskytu koronavirového onemocnění klesá i zájem o očkování. Zatímco minulou zimu se denně nechaly očkovat tisíce lidí, za čtvrtek si nechalo aplikovat vakcínu proti covidu-19 pouze 615 lidí. Očkování je podle odborníků nejúčinnější proti těžkému průběhu. Demografové odhadli, že vakcína zachránila život až 15 tisícům Čechů, píše web iRozhlas. Česko přitom patří v rámci EU k zemím s nízkou proočkovaností.

Nulová tolerance covidu? Nehrozí Česku opět nákaza?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem