Čistá mzda v roce 2023: Chudí zchudnou ještě víc, bohatých se to ale týkat nebude

Lidem se kvůli vysoké inflaci zhoršuje životní úroveň, a proto doufají alespoň ve zvýšení svých příjmů. Od státu se pomoci letos nedočkají.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Web Peníze upozorňuje, že v uplynulých letech vždy v novém roce zaměstnanci dostali více peněz, i když jim zaměstnavatel nepřidal. Čistá mzda se zvyšovala díky daňovým změnám. Šlo například o zrušení výpočtu ze superhrubé mzdy či úpravu základní daňové slevy, případně slevy na dítě, píše web Peníze. Letos ale v tomto ohledu žádná změna nenastala. Od 1. ledna 2023 došlo pouze ke zvýšení základní sazby minimální mzdy, a to o 1100 korun na 17 300 korun za měsíc, jak informuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Výhody pro vybrané skupiny

Částka má vliv nejen na zaručení minimální úrovně mzdy některých pracovníků, ale také na výši odvodů. Například na minimální odvod na zdravotní pojištění, který činí 13,5 procenta z této částky, upozorňuje web Finance. Zvýšení minimální mzdy má dopad také na osoby, které pracují na zkrácený úvazek a mají nízký příjem, případně osoby bez zdanitelných příjmů. Částka, kterou musí odvést na zdravotním pojištění stoupla letos z loňských 2187 korun na 2336 korun. Letošní změny se tak dotknou hlavně těch, kteří si vydělají minimum.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé starší 55 let mají při zkrácených úvazcích menší odvody

Růst minimální mzdy ovlivní také daňový bonus, pro jehož čerpání musí roční příjem činit 6násobek této částky. Pro letošní rok tedy limit vzrostl na 103 800 korun místo loňských 97 200 korun, píše web Finance. Další změna ve výpočtu čisté mzdy v letošním roce dopadá hlavně na zaměstnance s kratším pracovním úvazkem od 8 do 30 hodin týdně. Vybrané skupiny, jako jsou například osoby starší 55 let a mladší 18 let, dostanou slevu 5 procent na pojistném, informuje web Finance. Další příjemnou změnou je zvýšení limitu u dohod o pracovní činnosti.

Zvýšení mezd nepokryje inflaci

V loňském roce nemuseli odvádět sociální a zdravotní pojištění pracovníci na DPČ do částky 3499 korun, letos se limit o 500 korun zvýšil. Velmi dobré zprávy ohledně daní se týkají i vysokopříjmových skupin, které berou měsíčně částky nad 100 tisíc korun. Vysoký příjem nad 4násobek průměrné mzdy se daní zvýšenou 23 procentní sazbou daně z příjmů. V letošním roce budou do této kategorie spadat příjmy až nad 1 867 728 korun ročně, což odpovídá 161 269 korunám měsíčně.

Loni zvýšená sazba daně připadala už na příjmy nad 155 644 korun měsíčně, informuje web Peníze. Ostatní lidé, jejichž měsíční příjem nepřevyšuje čtyřnásobek průměrné mzdy, budou nadále odvádět daně ve výši 15 procent. Reálně tak málokomu čistá mzda vzroste. A to i přestože většina firem od ledna mzdy zvyšovala. Podle ekonomů šlo většinou o 5 až 10 procent, informuje web iDnes. To ale nepokryje inflaci. Meziroční zvýšení spotřebitelských cen dosáhlo v únoru 16,7 procent, píše web Kurzy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články