Podle Zelenského Rusko připravuje novou ofenzivu, aby Putin odvrátil porážku

Situace na frontě se nevyvíjí ve prospěch Moskvy, a proto může přijít ze strany Ruska rázný krok. Ukrajina očekává masivní útok.

i Zdroj fotografie: The Presidential Office of Ukraine / Creative Commons / CC-BY
                   

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před dalším nebezpečím ze strany Ruska varoval obyvatele ve svém pravidelném nočním projevu. V dalších týdnech má podle něj dojít k vlně ruských útoků, protože se bude ruský prezident Vladimir Putin snažit „zvrátit průběh války“, informuje web The Sun. Ukrajinská hlava státu tím narážela na situaci na bojišti, kde Moskva nedosahuje v posledních týdnech výrazných úspěchů. Spíš naopak, podle Zelenského se blíží ruská porážka.

Přibývá civilních obětí

„Musíme narušit tento ruský scénář. Na to se připravujeme. Teroristé musí prohrát. Jakýkoli pokus o jejich novou ofenzívu musí selhat,“ cituje ukrajinského prezidenta web The Sun. Aktuálně nejtvrdší boje probíhají stále okolo Bachmutu. Podle ukrajinského generálního štábu tam ruské jednotky pokračují v ofenzivních operacích, informuje ČTK.

Moskva se snaží vylepšit své taktické pozice také ve směru na Kupjansk v Luhanské oblasti a na Lyman a Avdijivku v Doněcké oblasti. Výjimečné není ani ostřelování civilních cílů. Nejvíce zaznamenaných útoků bylo na město Kramatorsk v Doněcké oblasti, v Záporoží a také Chersonu. Některé opět skončily tragicky. „Mezi civilním obyvatelstvem jsou oběti,“ cituje ukrajinské velení ČTK.

Navíc nadále platí nad celou Ukrajinou nebezpečí vzdušných útoků. Americký Institut pro studium války (ISW) ale zároveň upozorňuje, že ruská armáda se potýká se systémovým selháním na všech úrovních procesu formace sil, píše ČTK. Negativně to má ovlivňovat výcvik vojáků a poškozovat i operační schopnosti země na Ukrajině.

Odborníci mají jasno

„Zařazení špatně vycvičených dělostřelců do pěších jednotek bez jejich výcviku pro pěší bojové operace z nich pravděpodobně udělá jen potravu pro děla,“ cituje ČTK analytiky ISW. Podle vojenských blogerů měli totiž být na frontu vysláni nově mobilizovaní vojáci s dělostřeleckým a tankovým výcvikem se zařazením do pěších divizí, což je velmi neobvyklé. K aktuální situaci na bojišti se vyjádřila také britská vojenská rozvědka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko mobilizovalo na konci září podle oficiálních zpráv zhruba 300 tisíc lidí s vojenskou zkušeností

Ve své zprávě připomněla novoroční incident, při kterém měla Ukrajina zasáhnout budovu školy v Makijivce nedaleko Doněcku a zabít stovky ruských vojáků. Moskva potvrdila jen 89 mrtvých. Podle Britů stojí za vysokým počtem obětí špatně skladovaná munice, která zřejmě během zásahu explodovala. „Tento incident poukazuje na to, jak neprofesionální postup (ruské armády) přispívá k vysokému počtu obětí,“ cituje britskou vojenskou rozvědku ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem