Obavy kvůli Záporožské jaderné elektrárně neopadly. Ukrajina chce na místě jednotky OSN

Ukrajina žádá, aby byly do Záporožské jaderné elektrárny vyslány mírové jednotky OSN. Dojít k tomu má i bez dohody s Ruskem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská armáda obsadila jadernou elektrárnu v Záporoží krátce po začátku invaze, připomíná web Plus Jeden Deň. Elektrárna je sice obsazena ruskými vojáky, ale stále ji obsluhují ukrajinští zaměstnanci. I proto je od začátku kolem zařízení velké napětí. Obavy se zvyšují hlavně kvůli ostřelování elektrárny, ze kterého se obviňují obě strany vzájemně. Kyjev proto už v září vyzval Organizaci spojených národů k vyslání mírových jednotek do zařízení a zavedení bezpečnostní zóny, aby se předešlo katastrofě.

Dohodu se nepodařilo vyjednat

Situaci na místě sleduje dlouhodobě také Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Její šéf Rafael Grossi jednal v říjnu i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a žádal ho o vytvoření ochranné zóny kolem elektrárny, informuje web iRozhlas. Stejný požadavek měl také na Kyjev. Grossi předpokládal, že se podaří uzavřít dohodu o klidu zbraní mezi Ruskem a Ukrajinou v okolí zařízení do ledna. Nestalo se tak.

iZdroj fotografie: IAEA Imagebank / Creative Commons / CC BY
Šéf MAAE Rafael Grossi byl součástí delegace expertů, která se v září vypravila do Záporožské elektrárny

Proto je podle Petro Kotina, šéfa ukrajinské státní společnosti pro jadernou energii Enerhoatom, nutné věci posunout „na další úroveň,“ píše Plus Jeden Deň. Tím je právě vyslání mírových jednotek Bezpečnostní radou OSN. Problémem je ale skutečnost, že členem této rady je také Rusko, které může jakoukoli rezoluci o mírových jednotkách vetovat. Podle Kotina by se ale alespoň o takovém chování Moskvy dozvěděla veřejnost. Šéf Enerhoatomu má také za to, že by takový postup pomohl ukončit kontrolu Ruska nad elektrárnou.

Experti uklidňují veřejnost

To je aktuálně velmi těžko představitelné, když ruský prezident Vladimir Putin na začátku října vydal dekret, který tvrdí, že Záporožská jaderná elektrárna patří Rusku. „Ruská vláda by měla zajistit, aby jaderná zařízení Záporožské jaderné elektrárny a další majetek nezbytný pro realizaci její činnosti byly přijaty do federálního vlastnictví,“ cituje z dokumentu web Seznam Zprávy. Spravovat má zařízení ruská společnost Rosatom.

Kyjev ale takový krok označuje za krádež. Jak připomíná web Plus Jeden Deň, elektrárna v Záporoží je největší atomovou elektrárnou v Evropě. I proto se objevuje řada spekulací o možné katastrofě, která bezprostředně hrozí. Česká jaderná inženýrka Dana Drábová ale veřejnost uklidňuje, že nejde o Černobyl a únik radiace by v tomto případě nešlo utajit, informuje web Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články