Ukrajinci zadrželi špiona. Rusové ho nalákali na překvapivou odměnu

Bezpečnostní službě Ukrajiny se podařilo zadržet muže, který měl dlouhodobě pracovat pro ruskou tajnou službu FSB.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Čas informuje, že bývalý ukrajinský voják byl s ruskými tajnými službami v kontaktu už od roku 2010. K aktivní spolupráci se odhodlal o deset let později, kdy začal pro Rusy shromažďovat informace o bojovém výcviku ukrajinské armády na jihu země. Podle Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU) se osobně věnoval především mezinárodnímu vojenskému cvičení v Černém moři a výcviku pozemních jednotek ukrajinské armády, včetně posádek protitankových raketových systémů Javelin.

Začalo to pašováním zboží

Zadržený Ukrajinec se ale snažil dodávat Rusům daleko více informací. Monitoroval také dodávky pro armádu i nejrůznější zboží, které na Ukrajinu přicházelo přes námořní přístavy Oděsa, Mariupol, Černomorsk, Izmail a Skadovsk, uvádí web Čas. Překvapivá je hlavně odměna, kterou muži ruská tajná služba FSB přislíbila. Za spolupráci měl dostat byt na anektovaném poloostrově Krym.

Web Čas také připomíná mužovu minulost. V 90. letech absolvoval vyšší velitelskou školu v ruském městě Kostroma. Následně sloužil na velitelství vojenského obvodu v Oděse. Do výsluhové důchodu odešel v hodnosti kapitána a v centru Oděsy si otevřel obchod se sportovním vybavením.

Podnikání mu ale zřejmě nepřinášelo dostatečný výdělek, protože paralelně s tím se zapojil do pašování sportovního zboží z Ruska. Díky tomu se dostal do pozornosti ruských tajných služeb, které ho během jedné z jeho cest do Ruska oslovily. Muž poté se spoluprací souhlasil, píše Čas.

Manželská podpásovka

Nejde zdaleka o první případ, kdy ukrajinská tajná služba zadržela podezřelé ze spolupráce s FSB. Web Novinky informoval loni v srpnu o zadržení dvou mužů, kteří určovali cíle pro ruské střely, jež ničily infrastrukturu v jihoukrajinském městě Mykolaiv. „Útočníci neustále vizuálně sledovali objekty zajímavé pro nepřítele a výsledky vysílali pomocí propracovaných uzavřených elektronických komunikačních kanálů,“ citují Novinky tehdejší vyjádření SBU.

iZdroj fotografie: Depositphotos
FSB také během invaze zadržela několik Rusů, kteří naopak spolupracovali s ukrajinskou SBU

V září loňského roku byla zadržena také žena podezřelá ze spolupráce s Rusy. Jak informuje web Blesk, 31letá Ukrajinka ruské vojenské zpravodajské službě vyzrazovala polohu vojenské jednotky svého manžela a vojenských objektů v Doněcké a Záporožské oblasti. Činila tak přesto, že je provdaná za vojáka ozbrojených sil Ukrajiny a že spolu mají syna,“ cituje Blesk z vyjádření kontrarozvědky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články