Prezidentskými volbami žije i dezinformační scéna. Terčem je hlavně Pavel

Již za pár týdnů proběhne první kolo prezidentských voleb, a proto sílí kampaně nejen samotných kandidátů, ale i jejich sympatizantů.

i Zdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Prezidentské volby mají na základě dosavadních průzkumů a dat sázkových kanceláří tři favority. Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, generála Petra Pavla a ekonomku Danuši Nerudovou. Poslední dva jmenování nyní čelí silné dezinformační kampani. Vyplývá to z analýzy skupiny Čeští elfové, kteří bojují na internetu proti dezinformacím a monitorují obsahy řetězových e-mailu, informuje web Seznam Zprávy. Vysoký nárůst příspěvků na téma prezidentských voleb zaznamenali elfové v prosinci hlavně na sociální síti Facebook.

Bašta jako oblíbenec dezinformátorů

„Pokračuje a zesiluje kritika a diskreditace P. Pavla a nově se přidává zatím nesystematická kritika D. Nerudové,“ cituje server Seznam Zprávy ze zprávy Českých elfů. Naopak někteří jiní kandidáti mají podporu dezinformační scény. Za jediného vlasteneckého kandidáta je touto skupinou lidí považován poslanec SPD Jaroslav Bašta. „Petr Pavel a Danuše Nerudová jsou nevolitelní vlastizrádci. Andrej Babiš je menší zlo,“ cituje dále ze zprávy web Seznam Zprávy. Podobnému narativu odpovídají i řetězové e-maily, které cílí hlavně na seniory.

iZdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Jaroslav Bašta působil v letech 2000–2005 jako velvyslanec v Rusku a v letech 2007–2010 na Ukrajině

V nich je nejvíce dehonestován Pavel. „Jo, zvolte gen. Petra Pavla a pak už i Amerika nás má totálně v hrsti. Proamerický šmejd, který se neštítí ničeho. Spojením Fialy a tohoto rozvědčíka by došlo k zrušení Benešových dekretů. Lidi proberte se,“ cituje server Seznam Zprávy z jednoho šířícího se e-mailu. Experti navíc předpovídají, že ta největší dezinformační masáž je na generála naplánována na leden, píše web iDnes. Odborníci už nyní mají náznaky, že impulz přichází nejen z domácí scény, ale také z Kremlu.

Nejmasivnější kampaň teprve přijde

Podobná negativní kampaň se strhla před pěti lety také vůči Jiřímu Drahošovi, který byl vedle Miloše Zemana největším favoritem posledních prezidentských voleb. Zároveň šlo také, jako v případě Pavla, o kandidáta stávající vládní koalice. Nakonec Drahoš v souboji se současnou hlavou státu prohrál. Podle PR týmu Pavla se útoky zvyšují hlavně po každém novém průzkumu. „Množství dezinformačního obsahu samozřejmě roste s tím, jak se blíží volby,“ uvedla pro web Seznam Zprávy mluvčí Eva Hromádková.

I proto tým s předstihem zveřejnil tři scénáře negativní kampaně, které očekává. Sází na vysvětlování a odpovídání na otázky. „Kde je pravda a vše vysvětleno, je méně prostoru pro dezinterpretaci,“ vysvětlila pro server Seznam Zprávy Hromádková. První kolo prezidentských voleb proběhne v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna. V případě, že ani jeden z kandidátů nedostane nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne o dva týdny později. Celkově se o místo na Hradě uchází 9 lidí.

Na základě čeho si děláte názor na budoucí hlavu státu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem