Dezinformace v Česku jsou na vzestupu: Existuje několik zaručených kroků, jak jim nepodlehnout

Dezinformační weby už nejsou několik měsíců blokovány, což zvyšuje šíření jejich nepravd. Přispívají k tomu i ruské vlivy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válka na Ukrajině vyvolala i změny v českém internetovém prostředí. Internetové sdružení CZ.NIC v reakce na šíření nepravdivých a zavádějících informací ohledně celého konfliktu zablokovalo některé webové stránky. Vybrané servery se měly podle sdružení snažit ruskou agresi zlehčovat, ospravedlňovat a dokonce i schvalovat. Na rétorice proruských webů se za několik měsíců války toho příliš nezměnilo, přesto již blokovány nejsou. Od konce května jsou opět bez omezení dostupné, a tak je jejich návštěvnost opět vysoká.

Válka změnila situaci

Jak Události247 informovaly, v létě byla dokonce dvojnásobná. A žně z hlediska zájmu mají weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliglog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz i nadále. Návštěvnost i těchto webů stoupá ruku v ruce s tím, jak čím dál více lidí má přístup k internetovému připojení. Je tak zřejmé, že stoupá riziko, že lidé budou konzumovat obsah, který není pravdivý, což může mínění negativně velmi ovlivnit. To už ale zřejmě internetové sdružení CZ.NIC řešit nebude.

Podle jejího vyjádření je možné další blokování těchto webů jen na základě příkazu soudu, police či jiného kompetentního orgánu, jak jsme informovali zde. A možná by to bylo na místě. Přestože i dříve některé weby sdílely nepravdivé informace, situace se kvůli válce na Ukrajině přeci jenom trochu změnila. Ovlivňovat náladu obyvatelstva se snaží skrze dezinformace aktivně i Rusko. Kreml na Západě vytváří dojem, že za všechno mohou Američané, NATO a EU, jak psal web Seznam Zprávy.

Pozor na známé osobnosti

Podle odborníků je vytváření chaosu v kyberprostoru důležitou součástí války na Ukrajině. „Charakteristickým nástrojem není až tolik klasická propaganda s cílem prosadit určitý prokremelský názor, jako spíše snaha prosadit pocit relativizace a zamlžení možnosti vůbec nějakou objektivní pravdu nalézt,“ uvedl pro web Seznam Zprávy vedoucí Centra proti terorismu a hybridním hrozbám Ministerstva vnitra ČR Benedikt Vangeli. Moskva se tak snaží získávat postupně co nejvíce lidí na svou stranu. Proto je důležitá při hledání zdrojů informací na internetu velká patrnost.

iZdroj fotografie: S vědomím Lubomíra Volného / Facebook
Lubomír Volný

Platí pro ni několik zásad. Základem je zcela se vyhnout dezinformačním webům. Nutné je dávat si pozor nejen na nedůvěryhodné internetové stránky, ale také na účty na sociálních sítích. Tendenci uvěřit jediné pravdě mají lidé především u veřejně známých osobností, které toho někdy využívají. V této souvislosti se v minulosti velmi činil také bývalý poslanec Lubomír Volný, který byl hlavní tváří těch, kteří vystupovali proti očkování proti covidu-19.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články