Co všechno vám hrozí, pokud jste někdy v minulosti prodělali covid? Dlouhodobé důsledky jsou zarážející

S koronavirovým onemocněním se nepojí pouze obavy ze samotné nákazy a průběhu nemoci, ale také s následky, které způsobuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

První případ covidu-19 se v Česku objevil v březnu 2019 a od té doby onemocněním prošla velká část obyvatelstva. Nemoc má u některých lidí těžký průběh, další projdou nákazou bezpříznakově. V obou případech se ale může objevit takzvaný dlouhý covid. Jak píše server VTM, dlouhodobé příznaky onemocnění podle vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) trápí až třetinu nemocných. Světová zdravotnická organizace loni odhadla, že se s dlouhým covidem potýká 20 procent nakažených osob.

Příznaky

Mezi postcovidové stavy se řadí mnoho příznaků. K nejčastějším patří dlouhodobá únava, dušnost, kognitivní dysfunkce, bolesti svalů, deprese, bolest na hrudi či přetrvávající kašel, jak dále píše web VTM. Výzkum odborníků z UCLA provedený mezi více než tisíci pacienty neodhalil souvislost s věkem postižených osob nebo závažností prodělané infekce. Čeští lékaři pacienty s dlouhodobými potíži sledují, stejně jako ty, kteří měli těžký průběh. Jak píše server ČT24, pneumologové mají v databázi sedm tisíc takových pacientů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient

Fakultní nemocnice v Hradci Králové se na postcovidové stavy zaměřuje a podle jejího přednosty Plicní kliniky Vladimíra Koblížka se problémy delší než tří měsíce týkají pěti až deseti procent pacientů. „Existuje to, ale je to naštěstí méně strašidelné, než jsem si mysleli na počátku,“ řekl pro web ČT24. Podle Koblížka se následků onemocnění mohou do dvou let zbavit i pacienti, kteří měli velmi těžký průběh onemocnění. „Klíčový je pravidelný pohyb a rehabilitace, hlavně dechové,“ uvedl pro ČT24.

Další projevy

Kvůli následkům onemocnění by proto lidé měli být stále opatrní, aby se nákaze vyhnuli. Na to upozornila nedávno pro CNN Prima News také imunoložka a vědkyně Blanka Říhová. Podle ní se u řady lidí mohou po několika měsících od nákazy vyskytnout závažné problémy například se srdcem. Následky covvidu-19 se ale mohou projevit také v potížích se spánkem, soustředěním nebo řečí. Podle studie Národního ústavu duševního zdraví, které se zúčastnilo tisíc lidí, více než polovina pacientů špatně spala a měla intenzivní noční můry, doplňuje CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vypadávání vlasů

Necelá polovina respondentů se potýkala s výpadky paměti, potížemi při formulování slov či „mozkovou mlhou“, což je pocit zpomaleného myšlení, píše server Hospodářské noviny. Více než 15 procent pacientů ve studii uvedlo také potíže jako je zvonění v uších nebo poruchy zraku. Tím výčet zdaleka nekončí. Jak loni poukázala studie publikovaná v časopisu The Lancet, pacienti se závažným průběhem covidu-19 se potýkají také s vypadáváním vlasů. Tyto potíže zaznamenalo 22 procent respondentů z čínského Wu-chanu. Častěji se jednalo o ženy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články