Do důchodu se vyplatí jít jenom v určitou životní chvíli. Někteří Češi přišli na to, jak z penze vytěžit co nejvíce peněz

Odchod do důchodu je dobré naplánovat. Obzvlášť v letošním netradičním roce se vyplatí spočítat si výhodnější variantu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obvykle je výhodnější odložit přiznání důchodu na nový rok, připomíná web Novinky. V letošním roce to ale neplatí. Při přiznání důchodu koncem letošního roku bude důchod valorizován mimořádnou valorizací z června i ze září. Navíc od ledna 2023 se penze opět navýší díky řádné valorizaci důchodů. Nutné je ale také zmínit, že v případě přiznání důchodu až v roce 2023 bude důchod vypočten podle vyšších parametrů. Přesto to nedosáhne takové hodnoty, jako díky mimořádným valorizacím.

Všechny výhody i bez odchodu

Například osoba narozená 2.6.1959, která měla celý život jen mírně podprůměrnou mzdu, by při přiznání předčasného důchodu ke dni 31.12.2022 dostala důchod ve výší 20 890 korun (včetně mimořádných valorizací), píše web Novinky. Od ledna příštího roku by se pak penze zvýšila na 21 897 korun. V případě odložení důchodu až na začátek roku 2023 by ale činil důchod jen 19 505 korun, což je nezanedbatelný rozdíl, uvádí Novinky. Je tak zřejmé, že ti, kteří si do důchodu pospíší ještě v letošním roce, rozhodně na tom vydělají.

iZdroj fotografie: Depositphotos
České peníze

Zároveň je nutné připomenout, že rozdíl bude o to vyšší, o kolik bude vyšší přiznaný důchod. V případě menších penzí, tak bude rozdíl mezi výší důchodu při odchodu v letošním či příštím roce jen několik stokorun. Jak dále píše web Novinky, lidé nemusí kvůli předčasnému odchodu do důchodu dávat výpověď v práci, přestože je výplata předčasného důchodu neslučitelná s klasickým zaměstnáním. Existuje varianta tzv. výpočtové zamítačky.

Důležitý výpočet

„Při výpočtové zamítačce si necháte přiznat předčasný důchod ještě v roce 2022, například koncem roku, vhodné datum je i 31. 12. 2022. Při sepisování žádosti o důchod uvedete, že si nepřejete, aby vám byl předčasný důchod vyplácen z důvodu pokračujícího výkonu důchodově pojištěné výdělečné činnosti (např. zaměstnání),“ vysvětlil pro web Novinky Martin Kohoutek z důchodové poradny Duchodspravne. Díky včasné žádosti se tak na výši důchodu budou vztahovat všechny mimořádné valorizace, přestože nebude penze ještě vyplácena.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Senioři

Poté stačí jen při dovršení řádného důchodového věku v příštím roce požádat o uvolnění výplaty předčasného důchodu. Ten bude navýšen nejen o mimořádné valorizace, ale také o výdělečnou činnost od 31. prosince 2022, připomíná server Novinky. „Výpočtová zamítačka je tak výhodným postupem, jak stihnout letošní valorizace důchodů a zároveň „odejít“ do důchodu až v roce 2023,“ řekl Kohoutek pro web Novinky. Využít výpočtové zamítačky lze i v případě plánovaného odchodu do důchodu až v roce 2024 či 2025.

Kdy se chystáte jít do důchodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články