K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert

Na Ukrajinu už dorazily první tanky, které Západ na začátku roku válkou zasažené zemi přislíbil. I přes velkou pomoc to nemusí na vítězství stačit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Daily Mail píše, že Ukrajina už se těší z prvních kusů tanků Challenger 2 dodaných Velkou Británií. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov má samá slova chvály. Považuje je za „fantastické stroje“. Brzy se proto mají objevit na bojišti, a dále pomoci v tažení Ukrajiny za vítězstvím nad Ruskem. V tom mají důležitou roli hrát také německé tanky Leopard 2 a americké stroje Abrams. Přesto do této techniky zřejmě někteří vkládajíc více naděje, než dokážou přinést, píše web Daily Mail.

Mají potenciál změnit stav na bojišti

Zároveň je nutné upozornit, že nejsou schopny dopomoci k tomu, aby válka na Ukrajině skončila během následujících týdnů či měsíců. Navíc v aktuálním období, kdy je po zimě na Ukrajině bahnitá půda, nemají několik desítek tun vážící stroje příliš mnoho možností k postupu. Web Daily Mail proto píše, že plné nasazení tanků bude možné spíše až v červnu, kdy bude půda dostatečně suchá. Podle Philipa Ingrama, bývalého vysoce postaveného britského zpravodajského důstojníka, budou proto zatím důležité další dodávky zbraní Západem.

Podle něj by na Ukrajinu mohli spojenci poslat až 700 tanků. Přislíbeno bylo Kyjevu od západních zemí také 350 bojových vozidel pěchoty, více než tisíc obrněných transportérů a 320 samohybných děl. Přesto osvobození celého území je běh na dlouhou trať. Web Reflex upozorňuje, že Moskva stále ovládá nemalou část Ukrajiny. Aktuálně zhruba 15,5 procenta území. Jde sice o snížení od loňských březnových 26,7 procenta, přesto to představuje tisíce kilometrů čtverečních.

Rusko mělo divoký nástup

V prvním měsíci války se ruským jednotkám podařilo obsadit 120 tisíc kilometrů čtverečních ukrajinského území. Od té doby Kyjev získal zpět 19 318 tisíc kilometrů čtverečních, jak vyplývá z tabulky webu Reflex. Naopak Rusku se podařilo postoupit jen o 2 415 kilometrů. Moskva však ale nadále okupuje také anektovaný poloostrov Krym o rozloze 27 tisíc kilometrů čtverečních, připomíná web Daily Mail. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přitom několikrát v minulosti uvedl, že válka skončí s osvobozením Krymu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na ukrajinském Donbasu probíhají boje od roku 2014, kdy začaly některé oblasti ovládat proruské separatistické skupiny

Ingram však pro web Daily Mail upozorňuje, že to sice není z dlouhodobé hlediska vyloučené, ale bude to vyžadovat masivní útok. K tomu však potřebuje předčít Ukrajina ruské kapacity. Podle britského bývalého důstojníka tomu tak nyní není. Pro web Daily Mail uvedl, že Rusko má například k dispozici 1,33 milionu vojáků, zatímco Ukrajina jen půl milionu. Minimálně čtyřnásobně nadále Moskva sousední zemi trumfuje i v počtu vojenské techniky. Ukrajina podle Ingrama proto těží hlavně z toho, že Rusku chybí jednota velení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecko má vlastní balistickou raketu Tayfun, doletí i přes 500 km a může být základem pro raketu s dosahem 2 500 km