V Česku se schyluje k opravdové tragédii: Dodavatelé energií mohou s lidmi pořádně vyběhnout

Zdaleka ne všichni dodavatelé energií se snaží krizovou dobu svým zákazníkům usnadnit. Naopak řada z nich se snaží z aktuální situace vytěžit co nejvíce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stoupající ceny elektřiny a plynu nenechávají nikoho klidného. Zdražování výrazně dopadá na domácnosti, které se obávají, že na uhrazení energií nebudou mít peníze. I proto lidé velmi uvítali rozhodnutí vlády o zastropování cen energií. Jak ale Události247 upozornily zde, neznamená to, že by si dodavatelé energií účtovali nově méně. Naopak mohou si účtovat dokonce i víc, protože budou mít jistotu, že stát rozdíl jednoduše doplatí. S touto vidinou se tak snaží řada dodavatelů své zákazníky převést na spotové ceny.

Ceny vyšší než na burze

Jak vysvětluje web iDnes, dynamické ceny se odvíjí od aktuálně obchodovaných cen energií na burze a ty jsou aktuálně mnohonásobně vyšší než ceny zákazníků. Důvodem, proč dodavatelé energií k takovému kroku přistupují, je často jejich nepřipravenost. Nenakoupili si dostatečné množství energií, protože donedávna jim stačilo nakupovat průběžně, a přesto dostatečně vydělávat, informuje iDnes. Díky zasmluvnění klientů inkasovali částku, která byla často mnohonásobně vyšší než cena na burze.

Situace se ale otočila a dodavatelé nejsou ochotni nést riziko a snaží se ho naopak převést na své zákazníky. A to právě převedením na spotové ceny. Tím nechávají zákazníky platit podle aktuální ceny na burze a v jakékoli situaci mají zajištěn výdělek. V praxi to například vypadá tak, že zákazník, který měl platit zálohy ve výši 5 tisíc korun bude nakonec hradit měsíčně až 60 tisíc korun, jak vyplývá z oznámení společnosti Nano Green adresovanému Milanu Starcovi. O jeho zkušenosti s přechodem na spotové ceny informovaly Události247 zde.

Stát vše doplatí

Nejde zdaleka o jediný případ, kdy se dodavatel elektřiny nezachoval solidně. Na nekalé praktiky některých obchodníků upozorňuje i Energetický regulační úřad (ERÚ), jak připomíná web iDnes. Podle předsedy Rady ERÚ se letos objevilo více než 900 stížnosti na neoprávněné převedení na spotové ceny. Reálný počet poškozených je přitom daleko větší, protože jedna stížnost zahrnuje často i několik tisíc zákazníků, píše dále web iDnes.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Vláda

Tyto snahy navíc budou zřejmě narůstat nejen z s rostoucími cenami energií na burze, ale také kvůli zastropování cen energií. Dodavatelé tak budou vědět, že i ty nejvyšší ceny jim budou uhrazeny. To může mít katastrofální následky na státní rozpočet, protože spotové trhy znamenají i zálohu 50 tisíc korun za měsíc jen za elektřinu.

Využijí podle vás dodavatelé energií ještě více situace na trhu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články