Teplá voda může být už za chvíli luxus. V některých domech v Česku už je sprchování pouze ve vymezených časech

Doba omezování si žádá oběti od každého jednotlivce. Kvůli energetické krizi lidé omezují spotřebu elektrické energie, méně topí a také se méně koupou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho domácností hledá způsoby, jak ušetřit a jednou z možností je omezení teplé vody. Ušetřit se dá nejen nastavením nižší teploty vody, ale také délkou či četností sprchování a koupání. Řada lidí je ale k omezujícím krokům doslova přinucena. V případě bytových družstev či společenství vlastníků jednotek rozhoduje většina, a tak někde dochází k tomu, že voda v bytech teče jen třikrát denně. Jak informuje web TN, k takovému razantnímu kroku přistoupil panelový dům v Liberci, kde teče teplá voda jen zhruba 7 hodin za den.

Teplá voda jen v určitých hodinách

Ráno mezi šestou a devátou, odpoledne od půl jedné do půl druhé a večer od půl sedmé do desáté hodiny. Někteří majitelé bytů věří, že takový postup jim ušetří i tisíce korun měsíčně. Ne všichni ale jsou takovým krokům nakloněni, a proto hrozí, že se budou kvůli omezení v bytovém domě soudit, píše dále web TN. V tomto případě to může dojít i do úspěšného konce, protože podle advokáta Jana Černého nemá omezení teplé vody oporu v legislativě. Jiná situace by ale nastala, pokud by k omezení přistoupil stát plošně.

Ani taková varianta není vyloučena. Jak informoval web CNN Prima News, k omezení dodávek teplé vody například už přistoupilo v minulých měsících Německo a Česko se podle odborníků může inspirovat. „Zcela určitě nás budou čekat stejná opatření jako v Německu, možná radikálnější,“ uvedl pro web CNN Prima News bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Důvodem jsou nejisté dodávky plynu z Ruska. Tyto obavy navíc zesilují poté, co došlo k sabotáži na plynová potrubí obou větví Nord Stream v tomto týdnu.

Ve Francii zvažují řízené blackouty

To může hlavní trasu pro plyn z Ruska do Evropské unie dostat mimo provoz na velmi dlouhou dobu. Obavy z nedostatku plynu tak mohou v celé sedmadvacítce vyvolat nutnost šetřit, kde se dá. Krajní možností pak může být v zimě i rozdělování energií na příděl, jak připomíná web iDnes. Zatím se většina evropských vlád ale snaží k problému přistupovat osvětou. V Německu vyzývá obyvatele k šetření plakát ministerstva hospodářství a ochrany životního prostředí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena během blackoutu

„Milí milovníci sprch, používejte úspornou sprchovou hlavici a ušetřete 30 procent energie za horkou vodu,“ cituje web iDnes. K úspoře energií vyzývá i Francie. „Nejlepší energie je ta, která se nespotřebuje,“ prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Tamní premiérka Élisabeth Borenová ale nevyloučila i možnost řízených dvouhodinových výpadků elektřiny jako opatření na zimu, píše dále web iDnes. V Rakousku pak spustili kampaň, ve které občany vyzývají k rychlému větrání, utěsnění oken, zkrácení doby sprchování či odmrazování mrazáku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články