Češi mají ze zimy hrůzu. Masově nakupují a dělají si zásoby

Kvůli obavám z dalšího růstu cen mnoho domácností nakupuje ohromné množství potravin do zásoby. Jde především o určité položky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Češi jsou na ceny potravin velmi citliví, a proto v době, kdy v tuzemsku rostou hodnoty u jídla nejrychleji z celé Evropské unie, začíná být v zemi cítit panika. Lidé se obávají nejen vysokých cen, které mohou pro ně udělat některé potraviny nedostupné, ale i nedostatku. Proto to řeší po svém. Dělají si doma zásoby. Velké nákupy cukru, mouky, konzerv a dalšího zboží, které má dlouhou trvanlivost, proto nejsou výjimkou.

Cena cukru roste skokově

Důvodem předzásobení je i skutečnost, že cena cukru roste téměř nejrychleji. Za poslední měsíc o více než 60 procent. Zatímco v září stál kilogram cukru krystal 21,40 korun, v říjnu už je to 35,50 korun, píše web Kurzy. Jde tak o velmi výrazný skok, na který logicky zákazníci reagují. Obzvlášť v situaci, kdy se dá předpokládat, že cena cukru může dál růst. Cukrovary totiž začaly do cen promítat rostoucí náklady na energie, upozorňuje server iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za vysokou cenu cukru může i letošní neúroda cukrové řepy

Výroba cukru je náročná na spotřebu plynu, navíc je cukrovarnictví jeden z mála potravinářských sektorů, kde si musí výrobci nakupovat emisní povolenky, které také v posledních měsících citelně zdražily, vysvětluje dále web Kurzy. Na vině je také narůstající cena cukrové řepy, neboť i zemědělcům se zvyšují náklady. Jde tak o propojení všeho, což pomalu činí z cukru téměř nedostupnou položku. Jeho cena přitom se odráží na zdražení mnoha zboží.

Mrazáky plné masa

„Pochopitelně to výrazně ovlivní cenu sladkého a vánočního pečiva,“ uvedl pro server iDnes ředitel pekařského svazu Bohumil Hlavatý. Právě dražší vánoční pečivo může zapříčinit, že bude cukr z regálu obchodů mizet ještě rychleji. Domácnosti se mohou rozhodnout si raději vánoční dobroty připravit samy a tím alespoň něco ušetřit. Podobně se tak chovají Češi u másla, mouky či mléka. I u tyto položky se prudce zdražují. Dokonce nejrychleji v celé Evropské unii, jak informuje web Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé kupují především levnější a dlouhotrvající potraviny a dále už jen drobnější zboží

Reakce Čechů v podobě skupování těchto potravin ale zapříčiňuje jeho další zdražování. Může se tak roztočit inflační spirála, která se nemusí zastavit, i když bude zboží dostatek, připomíná server Seznam Zprávy. Do zásoby si navíc lidé kupují i maso, které ve velkém zamrazují. „Já se teď díky inflaci učím zamrazovat maso, dříve jsem si prostě koupila maso a neřešila. Teď koupíme ve slevě do mrazáku a když zapomenu rozmrazit maso k obědu, tak ho holt máme až k večeři,“ napsala v diskuzi u článku Seznam Zprávy Marie Filipová.

Nakupujete také do zásoby?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články