Zelenskyj se neštítí ničeho, po USA chce zakázanou zbraň

Bez pomoci západních zemí by se Kyjev velmi těžce bránil ruské agresi. Pro vítězství ve válce však země potřebuje ještě větší podporu.

i Zdroj fotografie: aick / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Web Čas připomíná, že Ukrajina dlouhodobě žádá spojence o poskytnutí těžkých zbraní. Nyní jde Kyjev ještě dál. Po Spojených státech chce kazetovou munici. Jde o velmi kontroverzní požadavek, protože tato zbraň je ve více než 120 státech světa zakázaná, píše Čas. Důvodem je hlavně možné ohrožení civilistů, protože z kazetové munice se uvolňuje velké množství malých bomb, které likvidují vše na ploše až několika hektarů, připomíná web Čas. Ukrajina však tvrdí, že nehodlá zbraň použít tímto způsobem.

Washington zatím váhá

Údajně chce kazetové bomby MK-20 rozmontovat, aby z nich získala protipancéřové bombičky. Ty hodlá následně shazovat pomocí dronů na ruské jednotky, uvádí Čas. Kyjev předpokládá, že tento způsob využití by mohl zemi pomoci získat převahu na východě země. Web Čas zároveň upozorňuje, že ukrajinské ministerstvo obrany zatím oficiálně žádost o dodání kazetové munice ze strany USA nepotvrdilo. S informací o žádosti tohoto druhu zbraně přišli dva členové americké Sněmovny reprezentantů, připomíná web iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině trvá už více než rok. Zatím nic nenaznačuje, že by měla skončit

Požadavek měl být vznesen na Mnichovské bezpečnostní konferenci, která proběhla v únoru. Web CNN přitom o ukrajinské kontroverzní žádosti psal již v prosinci, kdy uvedl, že administrativa šéfa Bílého domu Joea Bidena se věcí zabývá. Má jít ale o „jeden z nejkontroverznějších požadavků, který Ukrajinci od počátku války učinili“. Není se čemu divit. Problémem je především skutečnost, že některé kusy submunice, kterou kazetová munice obsahuje, nemusí explodovat a zůstanou nebezpečnými ještě několik let po konfliktu, píše web Věda živě.

Rusko zbraň používá

Žádost ze strany Ukrajiny se však dá pochopit, protože země nepodepsala v roce 2008 Dublinskou úmluvu, která použití munice zakazuje. Signatářem není ani Rusko, které v konfliktu kontroverzní zbraň používá. Podle humanitárních organizací ji údajně použilo například při ostřelování Charkova či Kramatorsku, připomíná server Věda živě. Kazetová munice si měla vyžádat už i životy civilního obyvatelstva. Kyjev odmítá, že by se něčeho takového také dopustil.

„Rusové používají kazetovou munici proti nám. USA se bojí vedlejších škod. My ale použijeme munici proti ruským vojákům, ne proti ruské populaci,“ cituje iDnes vysvětlení nejmenovaného ukrajinského činitele. Lidskoprávní organizace žádají Washington, aby kazetovou munici Kyjevu nedodal. Nevyhovění ukrajinskému požadavku nakonec může mít i strategický rozměr. Podle bývalého amerického kongresmana Toma Malinowského by poskytnutí zakázané zbraně narušilo morální autoritu Ukrajinců, čehož by využil Kreml.

Má USA poslat kazetovou zbraň Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety