Pokuta za snění o Zelenském: Rus musí odevzdat státu přes 10 tisíc korun

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží za každou cenu předcházet jakékoli kritice vůči své osobě. Podchycuje si to raději i legislativou.

i Zdroj fotografie: President Of Ukraine from Україна / Creative Commons / CC BY
                   

Moskva se snaží vzbuzovat dojem, že Rusové se „speciální vojenskou operací“ na Ukrajině souhlasí. Pravda je ale jiná a Kreml si je toho moc dobře vědom. I proto od začátku konfliktu Rusko přijalo řadu nových zákonů, které předchází možné kritice a zajišťují, aby se nešířily informace, které nejsou v souladu s ruským postojem. Na začátku března byl proto přijat zákon, který zakazuje šířit lživé zprávy o ruské armádě, připomíná web iRozhlas. V případě porušení hrozí až 15 let vězení.

Několik let ve vězení za sdílení pravdy

Moskva také ukazuje, že se neváhá nové zákony tvrdě uplatňovat v praxi. Před pár dny byl za šíření lživých informací o ruské armádě na 8,5 roku vězení odsouzen ruský opoziční politik Ilja Jašin. Devětatřicetiletý muž se provinil tím, že na platformě Youtube mluvil o vraždění civilistů ruskými vojáky v Buči u Kyjeva, připomíná ČTK. Podle Putina je to v pořádku, protože není správné zpochybňovat rozhodnutí soudu. Jašin i přes vysoký trest trvá na svém stanovisku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Po odchodu ruských vojáků byly v ulicích města Buča nalezena mrtvá těla a spousty hrobů

„Silní vůdci jsou klidní a sebevědomí, zatímco slaboši se snaží všem ucpat ústa a zlikvidovat každý nesouhlas. Změny nejsou daleko za horami, ale brzy nás čeká spousta práce, abychom obnovili spravedlnost a humanismus v naší zemi,“ cituje opozičníkova slova ČTK. Ještě více lze absurditu ruského strachu z kritiky vidět na případu Ivana Loseva. Šestadvacetiletý muž stanul před soudem za to, že zveřejnil svůj sen o ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském, píše web Daily Mail.

Drahé snění mladého Rusa

Na sociální síti Instagram uvedl, že ve snu měl být mobilizován do války na Ukrajině a následně přiveden do přípravného tábora pro ruské brance, píše Daily Mail. Do něj ale měly poté vtrhnout ukrajinské ozbrojené síly přímo pod vedením ukrajinské hlavy státu. „Všechny svázali a hodlali nás zastřelit. Ale v tu chvíli mě Zelenskyj míjí a říká: ‚Ach, viděl jsem vaše příběhy na Instagramu, sláva Ukrajině!’“ cituje z jeho příspěvku web Daily Mail. Ukrajinský prezident ho měl následně ve snu osvobodit a ostatní nařídil zastřelit.

Losev následně požádal Zelenského o společné selfie a ten s tím souhlasil. Úsměvný příběh, zdálo by se. Ne pro ruskou Federální službu bezpečnost. Ta kvůli příspěvku na sociální síti mladého muže kontaktovala a obvinila ho z podílení se na diskreditaci ozbrojených sil. Ani to ale Loseva neodradilo od vyjadřování svého názoru. „Zdá se mi, že válka brzy skončí a neskončí ve prospěch Ruska. Jsem si jistý, že Ukrajina vyhraje,“ uvedl pro web SibReal. Za své sdílení snu odcházel přitom s nemalým trestem. Zaplatit má pokutu 30 tisíc rublů (zhruba 11 tisíc korun).

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou