Babička v ohrožení: Nové dramatické záběry ukazují, jak prožívají válku běžní lidé

Boje na Ukrajině se netýkají jen vojáků obou stran, ale dopadají i na civilisty. Ti se často dostávají i do velmi nebezpečných situací.

i Zdroj fotografie: Міністерство внутрішніх справ України / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko ani po 9 měsících války nepřestává s ostřelováním Ukrajiny. V posledních týdnech je častým cílem energetická infrastruktura. V budoucnu ale zřejmě tyto útoky nebudou zesilovat, protože Rusko má podle amerického Institutu pro studium války (ISW) malé zásoby střel, informuje web CNN Prima News. Přesto má přijít další vlna úderů, a to v nejbližších dnech. Boje nadále probíhají také na Donbasu, nejvíce v okolí Bachmutu. Civilisty, kteří žijí na východní Ukrajině, se mnohdy před ruskými útoky snaží uchránit nejen armáda, ale také dobrovolníci.

Příběh s dobrým koncem

Jednu z takových záchran zveřejnilo ukrajinské ministerstvo obrany na svém účtu na sociální síti Twitter. Několik mužů přijde pro starou ženu žijící v rozbořeném domě, aby ji odvezlo do bezpečí. Po krátké cestě ve vozidle ale dojde k výbuchu a na záznamu jde vidět, že po nárazu automobilu dojde i k aktivaci airbagů. Muži proto ihned vybízí seniorku, aby s nimi rychle opustila vozidlo a společně utíkají rychle do bezpečí. Z videa je patrné, že kolem nich probíhá ruské ostřelování a celá situace vypadá velmi nebezpečně.

Nakonec se všem podaří doběhnout do dalšího automobilu, který je už odveze z neklidného místa. Žena je svým zachráncům velmi vděčná a dojemně jim podává modlitbu napsanou na kousku papíru. Záznam končí tím, že je stará paní vyšetřena u lékaře. Vše nasvědčuje tomu, že je v pořádku. Někteří další takové štěstí nemají. Ti, kteří stále zůstávají v ostřelovaných oblastech čelí nejen zabití z ruských zbraní, ale potýkají se i s nedostatkem vody, tepla a elektřiny. Nejhorší situace je aktuálně v Chersonu.

Útoky tento týden zesílí

Město sice bylo před pár týdny úspěšně osvobozeno od ruské okupace, ale ruské ostřelování tím neskončilo. Škody na tamních domech jsou navíc natolik velké, že nedávají místním lidem mnoho naděje, že mohou přežít zimu. „Cherson se může stát druhým Mariupolem. Nyní musíme dostat co nejvíce lidí ven. Není tam elektřina, voda ani jídlo,“ cituje vyjádření dobrovolníka Viktora Mironova web TN. Ukrajinská vláda se snaží lidem pomáhat v těžké situaci po celé zemi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinská hlava státu zkritizovala postup kyjevské samosprávy při zřizování pomocných míst

Kvůli nedostatku elektřiny rozmístila po celém území více než 4 tisíce míst, kde se mohou občané ohřát, nabít si telefony a připojit na internet, popisuje web TN. Většinou jde o využívání vládních budov, škol či školek, kde mají lidé také k dispozici spacáky a karimatky. Místa se zřejmě brzy zaplní, protože podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podnikne tento týden Moskva další raketové útoky na ukrajinskou infrastrukturu, což povede k dalším výpadkům proudu.

Jak moc vás ovlivňují podobná videa přímo z války?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články