Ve hře je útok na Moskvu: Ukrajinci v nových dokumentech ukázali, že chtějí zaútočit v Den vítězství

V posledních měsících nedošlo v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou k žádným výraznějším posunům ani útokům. Květen má vše změnit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už jen pár dní zbývá, než může dojít k útoku přímo v Moskvě. Web Onet informuje, že Ukrajinci zveřejnili dokumenty, které mají ukazovat, že se Rusové na hrozbu během Dne vítězství připravují. Ve hře je možný útok dronem při vojenské přehlídce, která se každoročně na moskevském náměstí 9. května koná. Na ruskou nervozitu upozorňuje také web B92, který píše o zprávě amerického Institutu pro studium války (ISW). Podle zprávy by se začátek ukrajinské protiofenzivy, o které se dlouhodobě mluví, mohl shodovat právě s datem ruského svátku.

Nejde o ledajaký svátek

Moskva si 9. května připomíná vítězství na nacistickým Německem ve druhé světové válce. Kyjev může mít zájem zničit celé oslavy. A právě zmiňovaný dron by mohl být dobrým prostředkem, čehož si je Rusko vědomo. I proto měly uniknout dokumenty, které popisují, co se bude dít, když během přehlídky bude detekován bezpilotní letoun, informuje web Newsweek. V té chvíli by byla ihned informována ruská bezpečnostní služba FSB a došlo by k požadavku „na povolení k potlačení dronu“.

Není divu, že se Rusové na tuto možnost připravují. Hrozba je reálná. Web Newsweek připomíná, že Anton Geraščenko, poradce ukrajinského ministra vnitra, sdílel video z moskevského Rudého náměstí z ptačí perspektivy a naznačil, že 9. května se tam může něco odehrát. Ve svém příspěvku také ukrajinský představitel připomněl, že Rusko v obavách uzavřelo na několik dní náměstí v hlavním městě. „Ale je tu ještě jedna věc, drony padají z nebe. Fyzické uzavření náměstí před tím nechrání,“ cituje jeho slova web Newsweek.

Kreml má zřejmě nahnáno

Pronikání bezpilotních letounů na ruské území přiznávají i ruská média. Tento týden uvedly, že v Moskevské oblasti byly nalezeny tři drony s kamerami. Někteří Ukrajinci neváhají lidi k takovým činům motivovat. Ukrajinský podnikatel Volodymyr Jacenko vyhlásil soutěž pro výrobce dronů s tím, že tomu, který dokáže se svým dronem přistát 9. května na Rudém náměstí dá 20 milionů hřiven (11,59 milionu korun), informuje web iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ostře sledovaná byla i loňská přehlídka v rámci Dne vítězství, na kterou nepřijel žádný zahraniční státník

Na Den vítězství se neuskuteční v ruské metropoli jen vojenská přehlídka, ale proběhne také projev ruského prezidenta Vladimira Putina. Oslav se zúčastní i další významní ruští představitelé. Naopak zahraniční zástupci budou velmi v omezeném počtu. Letos přijede pouze kyrgyzský prezident Sadyr Žaparov. Důvodem jeho cesty do Moskvy nicméně není pouze vojenská přehlídka, ale také plánované jednání s šéfem Kremlu, uvádí web iDnes.Rozhodnou drony válku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články