Vláda chce udělat stopku nepracujícím důchodcům. Nejlépe, aby pracovali do konce života

Je už naprosto jasné, že důchody čekají velké změny. Namísto zákonně zvýšené hranice věku odchodu do penze chce stát docílit toho, že lidé budou chtít pracovat sami.

i Zdroj fotografie: Ljiljana Sundać / Creative Commons / CC BY
                   

V posledních měsících se objevilo mnoho spekulací ohledně zvýšení věku odchodu do důchodu. Na nepopulární rozhodnutí nakonec v Česku zřejmě jen tak nedojde. Jak pro web Novinky prozradil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), vláda hodlá jít jinou cestou. Má však smysl dohodnout se na principech, abychom na základě toho, jak se bude vyvíjet délka dožití, měli dohodu na tom, že bude průměrná doba pobírání starobního důchodu 21,5 roku, což odpovídá zhruba současné situaci,“ uvedl.

Promítne se i doba důchodového pojištění

V praxi to bude vypadat tak, že lidé, kteří vstoupí na pracovní trh už v 18 letech, budou odcházet do penze dříve. Obzvlášť, pokud budou vykonávat náročné profese, jež budou v rámci důchodové reformy specifikovány. Nelze ale čekat, že půjde o širokou skupinu lidí. „Rozumím tomu, že velké množství lidí subjektivně cítí, že dělají náročnou profesi, ale musíme cílit na opravdu ty fyzicky náročné, kde je člověk daleko více opotřeben a je předpoklad, že se nedožije tolika let, jako je průměr populace,“ vysvětlil svou představu pro Novinky ministr.

Ti, kteří nebudou ve skupině náročných profesí, nemohou počítat ani s dřívějším odchodem do důchodu, jako je tomu nyní. „Předčasný odchod do důchodu je potřeba upravit tak, aby ho využíval člověk, pro něhož je to nezbytně nutný krok. To znamená, že nemá už sílu, má nějaké omezení, ale třeba mu to nevychází, aby byl uznán invalidním, a proto si jde požádat o starobní důchod o několik let dříve,“ vysvětlil Jurečka pro Novinky. Zdá se tak, že vláda chce udělat stopku nepracujícím důchodcům a byla by nejradši, kdyby pracovali snad až do konce života.

Zároveň se pro seniory, kteří se rozhodnou pro předčasný odchod do penze, chystá několik znevýhodnění. Jak píše web Seznam Zprávy, v plánech se objevila například nová podmínka, podle které zájemce o dřívější důchod musí namísto současných 35 let platit důchodové pojištění 40 let. „V praxi by tak 40leté pojištění znamenalo, že jen zřídka by o předčasný důchod mohli žádat vysokoškoláci, kteří nejčastěji dokončují studia kolem 25 let,“ upozorňuje web Seznam Zprávy.

Důchodci mají více pracovat

Šéf resortu práce chce motivovat lidi, jež mají nárok na penzi, aby dál pracovali alespoň na částečný úvazek. V budoucnu by se proto měli naprosto změnit čísla, která nyní platí ohledně předčasných odchodů do důchodu. Web České důchody připomíná, že žádost o předčasných důchod tvoří 29 procent nových žádostí o penzi. Celkem je nyní v předčasném důchodu 651 tisíc Čechů. V budoucnu by ale podle Jurečky měly být pro delší pobyt na trhu práce motivováni jak zaměstnanci, tak jejich zaměstnavatelé.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průměrný důchod se za loňský rok zvýšil zhruba o 2500 korun, naposledy k takovému prudkému navyšování došlo v roce 1995

Když se nám to povede, zvýšíme počet aktivních lidí v seniorském věku. A to není výhodné jen pro státní kasu, ale pro celou společnost,“ uvedl Jurečka pro Novinky. Už nyní se ministerstvo práce snaží pracující seniory podporovat. Od července by měli mít nárok na slevu na pojistném na sociálním zabezpečení, píše web Kurzy. Změna má lidem zvýšit čistý výdělek o 6,5 procenta. Zaměstnaní senioři získají 100procentní slevu na pojistném a seniorům, kteří podnikají, se sazba sníží z 29,2 procent na 22,7 procent, dodává web Kurzy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články