Důchodci měli dostat přidáno skoro 2000 korun, místo toho jim vláda dá jenom pár stovek korun

Mimořádná valorizace slouží k tomu, aby důchodci vlivem inflace významně nezchudli. Stát ale na plné plnění valorizace nemá peníze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Loni penzistům měsíční příjem vzrostl rovnou třikrát. I letos na mimořádnou valorizaci došlo, a to v červnu. Web Deník píše, že důchod se průměrně zvýšil o 750 korun. Původně nicméně mělo jít o částku 1 770 korun a je tak zřejmé, že důchodci přišli o nemalé peníze. Místo toho, aby dostali skoro 2 000 korun navíc, jim vláda dá jen pár stovek. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerová vládní pětikoalice svým rozhodnutím změnit pravidla mimořádné valorizace obírá každého důchodce denně o desítky korun.

Schillerová nešetří kritikou

„Úderem půlnoci začala pětikoalice obírat každého důchodce o 33 korun denně. Nemilosrdná inflace měla podle zákona zvýšit důchody od 1. června o více než 1700 korun. Vláda ale hanebným zákonem nárok každého důchodce o tisíc korun snížila,“ uvedla šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO 1. června na sociální síti Twitter. Naopak vládní představitelé mají za to, že penzisté úpravu valorizačního vzorce, jež ušetří státní kase 34 miliard korun, chápou.

Senioři nám jistě odpustí, protože vědí, že mezigenerační solidarita funguje na obě strany a nebylo by fér, aby jejich vnoučata splácela dluhy, které by vysoká valorizace důchodů přinesla,“ cituje web Deník ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. Kabinetu Petra Fialy v podstatě nezbývalo nic jiného, než náklady na důchody mírnit. Ty se totiž dlouhodobě zvyšují nejen kvůli tomu, jak roste počet penzistů, ale také kvůli štědrým valorizacím. Přestože se nyní trend zvyšování důchodů zmírnil, i tak se dostala průměrná penze na nebývalá čísla.

Průměrný důchod přesáhl 20 tisíc korun

Jak informuje Česká správa sociálního zabezpečení, starobní důchod aktuálně průměrně činí 20 216 korun. Web Deník připomíná, že každá penze je složená ze dvou částí. Jedná se o základní výměru, která je stanovena pevnou částkou a aktuálně činí 4 040 korun. Tato jednotná hodnota se při valorizaci nijak nemění. Druhá část, procentní výměra, se ale určuje pro každého důchodce zvlášť na základě vypočítaného základu získaného z doby pojištění.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku je také skupina seniorů, kteří mají důchod vyšší než 70 tisíc korun měsíčně

Nyní vzrostla procentní výměra o 2,3 procenta, což každý důchod navýšilo o 400 korun. Stále však není vyloučeno, že penzisté nakonec budou pobírat více. Hnutí ANO se totiž kvůli krácení červnové valorizace penzí obrátilo na Ústavní soud s návrhem na zrušení vládní novely, informuje web Novinky. Podle hnutí vláda přistoupila k údajné zpětné platnosti novely, protože má za to, že nárok na standardní valorizaci vznikl kvůli inflaci už na konci ledna. Novela ale byla ve stavu legislativní nouze schválená až v březnu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články