Taxík levnější než jízda autobusem: Důchodci nemají ani ponětí, že jim stát poskytne dopravu kamkoliv za pár korun

Do měsíčních rozpočtů lidí výrazně zasahuje i doprava, která letos zdražila. Důchodci navíc již od dubna nemají nárok na vysokou slevu na MHD.

i Zdroj fotografie: Město Český Brod
                   

Dvojciferná hodnota inflace panuje v Česku už několik měsíců a zřejmě několik dalších bude pokračovat. Zdražování výrazně ohrožuje především nízkopříjmové skupiny obyvatel, mezi které patří také senioři. Řada z nich se musí pravidelně dopravovat k lékaři. A právě náklady na pohonné hmoty či jízdenky jim zasahují do rozpočtů. Do dubna pro ně stejně jako pro studenty platila sleva na veřejnou dopravu ve výši 75 procent. Stát ji ale kvůli úsporám snížil na 50 procent.

Za pár korun v rámci města

Přestože pro mnoho lidí je 25 procent z jízdenky jen pár korun, pro důchodce může jít o částku, kvůli které jim nezbude například na léky či potraviny. Ať už senioři cestují za lékařem, na nákup nebo jen na návštěvu příbuzných, mohou využít i jiný druh dopravy, který je pro ně téměř zdarma. Obce i města zajišťují svým obyvatelům dopravu formou Senior taxi. K dispozici je pro lidi starší 65 let, také však pro držitele průkazek ZTP.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Senioři se mohou při využívání speciálního taxi spolehnout na pomoc řidiče při nastupování, přenosech zavazadla či umístění ortopedických pomůcek

Například v Náchodě je služba důchodcům k dispozici každý den ve stanovených časech a taxi je připraveno je dovést v rámci určených zón za cenu 25 až 30 korun za jízdu, píše internetový zpravodaj Komunikace a doprava. Každý může uskutečnit až 8 jednosměrných cest měsíčně. V Praze jsou ceny o něco vyšší, přesto stále příznivé. Senioři zaplatí za jednu jízdu od 40 do 100 korun. Navíc je možné si vzít s sebou i bezplatně doprovod. Primárně služba vznikla, aby se důchodci mohli pohodlně a levně přepravovat do zdravotnických zařízení.

Senioři jsou nadšení

Senior taxi zájemce odveze také na nákup, návštěvu, chatu, zahradu, ke kadeřnici či na úřad, připomíná Internetový zpravodaj Komunikace a doprava. Zájem o tento způsob přepravy roste a ti, kteří ji využívají jsou spokojeni. „Dopravu běžným taxíkem bych si nemohla finančně dovolit, přitom už ve svém věku nikam dál nedojdu, tak bez auta to prostě nejde,“ cituje web PatriotMagazín vyjádření 82leté paní Aleny z Ostravy.

Obce a města to stojí miliony korun, ale jde alespoň o nějakou podporu seniorů, kteří jsou odkázáni často na pomoc okolí. I proto službu využívají tisíce důchodců. Další možnou dopravou pro seniory, která je často levnější než jízdenka na autobus či vlak, je Taxík Maxík. Speciální vozy převážejí důchodce i hendikepované. Služba funguje už ve 22 městech, jak informuje web Blesk.

Využíváte také službu Senior taxi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války