Desetitisíce lidí utře nos: Stát je připravil o peníze, aniž by jim o tom kdokoliv řekl

Někdy se mohou ve výpočtu penzí státní úřady dopustit chyby, většinou ale svůj omyl napraví. V tomto případě však důchodci peníze zpět nedostanou.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Nižší důchody stát v lednu vyplatil lidem, kteří jsou v exekuci nebo v oddlužení, upozorňuje web Peníze. Kvůli chybě České správy sociálních zabezpečení (ČSSZ) přišli řádově o několik stovek korun. Důvodem bylo, že úřad nedokázal včas zareagoval na nová pravidla. Od ledna se totiž podle nařízení, které vláda schválila 21. prosince, zvýšila nezabavitelná částka. Ve Sbírce zákonů byla ale změna zveřejněná až 30. prosince loňského roku, uvádí web Peníze.

Lidé si museli poradit sami

Nařízení začalo platit 1. ledna, a tak se mělo vztahovat už na lednové penze. Důchody se totiž vyplácí na měsíc dopředu, nikoli zpětně jako mzdy. Úřad však novinku při lednovém výpočtu nepoužil. Nejde přitom o zanedbatelné částky. Server Peníze píše, že například člověk, který má výměr invalidního důchodu 15 720 korun, dostal v lednu na účet o 609 korun méně, než podle platných předpisů dostat měl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro některé důchodce je několik stovek velká částka, která výrazně zasáhla jejich měsíční rozpočet

V řadě případů se lidé rozhodli vzniklou situaci řešit sami. Podobně to ostatně před časem udělal také invalidní důchodce Dlouhý. „ČSSZ mi řekla, že je nutné se obrátit přímo na exekutora, který exekuční příkaz vydal. Já jsem napsal exekutorovi odvolání, že mi sáhl na nezabavitelné minimum a exekutor to posléze přiznal,“ popsal svou zkušenost pro web TN.

Je s podivem, že se ČSSZ nepoučila ze své dřívější chyby. I v říjnu se zvyšovalo nezabavitelné minimum a úřad ani tehdy nestihl zareagovat včas, připomíná server Peníze. Problém přitom dopadá na zhruba 70 tisíc lidí, kterým je srážena část důchodu kvůli exekuci či insolvenci. Ti se teď tak s tím, že utřou nos, musí smířit. Nikdo navíc předem těmto lidem nedal vědět, že se podobná chyba stane.

Úřad svou chybu nenapraví

Nejpřekvapivější na celém případu je ale reakce samotného úřadu. Chybu totiž ani tentokrát nebude zpětně napravovat a peníze lidem zpětně nepošlou. „S politováním musím sdělit, že takový postup není možný,“ uvedla mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová pro web Peníze. Úřad se dokonce snaží vzbudit pocit, že lidem pomohl. „O provedenou „zvýšenou“ částku došlo k ponížení dluhu povinného, částka byla využita v jeho prospěch,“ vysvětlila Drmolová.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
ČSSZ svou chybu uznala, napravit ji ale nehodlá

ČSSZ už navíc peníze, o které důchodce připravila, ani nemá. Již v prosinci je poslala exekutorům a insolvenčním správcům, kteří je dále předali věřitelům. Proto stát ani neplánuje navrácení peněz řešit. ČSSZ alespoň slibuje, že od února bude vše vypláceno podle zákona.

Někteří však nemají s takovým postupem úřadu pochopení. „Je to opakované a systematické selhávání ČSSZ,“ uvedl pro server Peníze Daniel Hůle, který je vedoucím programu Dluhové poradenství v organizaci Člověk v tísni. Ani v budoucnu přitom není vyloučeno, že se chyba nebude opakovat. Nezabavitelné minimum, které dlužníkům zůstává, se pravidelně valorizuje. V minulém roce k tomu došlo celkem čtyřikrát, uvádí web Měšec.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články