Čeští senioři horší časy nezažili: Půl milionu z nich je na hranici chudoby. A bude hůř

Životní úroveň starších lidí v době vysoké inflace a energetické krize výrazně klesá. Řada důchodců už tak je na hranici chudoby, další k tomu spějí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná web ČT24, v Česku aktuálně žije více než dva miliony seniorů. V budoucnu se navíc bude jejich počet z důvodu stárnutí populace navyšovat. Důchodci se přitom stávají skupinou obyvatel, na které doléhá aktuální nepříznivá situace nejvíce. Pro mnoho starších lidí je výše penze nedostačující, a tak musí hledat další zdroje. Ti, kterým stačí síly, si hledají brigádu, dalším pomáhá rodina či sahají po životních úsporách. Vysoká inflace a energetická krize na některé důchodce přesto doléhá plnou vahou.

Nad 70 let je nejhůř

„Velmi těžká situace nastává, když člověk žije sám a žije v nájemním bytě, kde se zvyšuje nájem a platby za energie,“ uvedl pro web ČT24 ředitel organizace Život 90 Jaroslav Lorman. Už teď tak žije podle odhadu odborníků na hranici chudoby až půl milionu důchodců. Většinou jde o starší osoby nad 70 let, které kvůli pokročilému věku a zdravotnímu stavu nemají možnost přivýdělku. Vyhlídky do budoucna navíc nejsou nijak přívětivé. V zimě se výdaje kvůli vytápění nezanedbatelně zvýší.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na hranici chudoby je až půl milionu důchodců

Někteří přitom mají kvůli zdravotním problémům i významně vyšší výdaje za elektrickou energii. „Manžel je ležák, tak to denně běží pračka a sušit a žehlit,“ uvedla pro server ČT24 seniorka Ema Hrachová. Zatím jim jejich společný důchod stačí na vše potřebné, v budoucnu se ale mohou dostat do finančních potíží. S nimi už se řada důchodců potýká. Spásným řešením přitom není ani život v domově pro seniory. Ani zařízení sociální péče nemají energie zvýhodněné, a tak se to promítá do konečných cen za pobyt.

Problémy v domovech

Nejde ale o jediný problém. Jak Události247 informovaly, i těchto zařízení se má dotknout snižování teplot v rámci úspory. Návrh ministerstva průmyslu a obchodu předpokládá, že v nouzi budou maximální teploty v jídelnách, ložnicích či obývacích pokojích dosahovat jen 20 stupňů, místo dosavadních 24. Provozovatelé domovů pro seniory s tím důrazně nesouhlasí. Podle nich nejde jen o nepohodlí, které například mytí při nízké teplotě představuje, ale poukazují hlavně na zdravotní rizika.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Senioři v domovech zažijí nejhorší podmínky od dob socialismu

Starší lidé často trpí poruchou termoregulace a mají tak zvýšené riziko podchlazení. S návrhem na snížení teplot i v domovech pro seniory nesouhlasí ani ministerstvo práce a sociálních věcí, které to považuje za přímé ohrožení života. Senioři v domovech tak zřejmě budou díky resortu sociálních věcí před zimou uchráněni. Jiná situace ale může nastat u bytových družstev či společenství vlastníků jednotek, které plánují omezovat teplou vodu, jak Události247 psaly zde. Už teď v některých bytech teče teplá voda jen třikrát denně ve vymezených časech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články