Vládě dochází čas: Do deseti let nebudou peníze na důchody. Brzy musí přijít změna, lidem se určitě líbit nebude

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka slibuje, že za jeho éry konečně přijde důchodová reforma. Jasno má být do jara.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Stěžejním bodem návrhu na důchodovou reformu má být posunutí odchodu věku do důchodu, uvádí web Echo24. Aktuálně činí věková hranice odchodu do penze 65 let, ale měla by se v budoucnu o tři roky zvýšit. Podmíněno to má být ale dalšími parametry. Zdaleka ne všichni tak budou odcházet do důchodu v 68 letech, ale bude se zohledňovat, kdy člověk reálně začal pracovat, délka pojištění i to, jakou profesi daná osoba vykonávala, dodává představy Jurečky Echo24. Řadě lidí se však pozdější odchod do důchodu určitě líbit nebude.

Změn musí být několik

Zvýšení hranice odchodu do penze má dopadnout již na generaci takzvaných Husákových dětí. Důvod je jasný. Penzijní systém je neudržitelný. Už loni poradní tým upozorňoval, že existují jen tři cesty, jak zajistit financování důchodů v dlouhodobém horizontu, píše web E15. Kromě zvyšování věku odchodu do důchodu jde o snížení penzí a zvýšení daňových a pojistných příjmů. Všechna tři opatření musí být zavedena společně, jinak to nebude podle odborníků fungovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Marian Jurečka: U důchodového věku je nutno diferencovat mezi profesemi

„Kdyby se to řešilo pouze snižováním důchodů, vedlo by to k chudobě. A pokud bychom jen zvyšovali důchodový věk, tak se dobereme absurdních čísel. Takže je jasné, že to musí být mix,“ uvedl pro server E15 ekonom Filip Pertold. Pokud by podle něj došlo jen ke zvyšování daní, musely by vzrůst trojnásobně. Změny mají podle ministra financí Zbyňka Stanjury nastat také u předčasných důchodů, které se loni staly díky mimořádným valorizacím výhodnějšími. Podle šéfa státní kasy je proto nutné parametry předčasných důchodů změnit.

Chce to politickou odvahu

Situaci, kdy při předčasném odchodu je výměra penze vyšší než při standardní, považuje Stanjura za nespravedlivou, uvádí Echo24. Nová pravidla proto mají začít platit už v příštím roce. Vládě už však dochází čas na to, aby zásadní reformu týkající se důchodů zavedlo. Národní ekonomická rada vlády už v minulosti upozornila, že během deseti let v tuzemsku nebudou peníze na vyplácení důchodů, pokud se nic nezmění, uvádí E15. Někteří ekonomové ale nepředpokládají, že ke změnám v nejbližší době dojde. Změna i přesto musí přijít brzy.

„Penzijní reforma by totiž znamenala ještě vyšší zatížení rodinných rozpočtů – dnešní pracující budou muset zaplatit nejen dnešním důchodcům, aby jim nebyl porušen důchodový příslib, ale budou muset více začít spořit na svůj vlastní budoucí důchod. A to je politicky málo prosaditelné,“ uvedl pro Echo24 ekonom Petr Bartoň. Ministerstvo přesto slibuje, že novela důchodového zákona půjde na vládu už letos v září. Spolu s touto normou má kabinet dostat i novelu o sociálním pojištění, uvádí web Blesk.

Jak si myslíte, že by měla vypadat důchodová reforma v Česku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články