Důchod nad 30 000 Kč není nereálný. Dopracovaly se k němu už tisíce Čechů

Důchody jsou v poslední době diskutovaným tématem. Lidé se obávají, že nebudou mít ve stáří dost peněz. Může to být ale úplně jinak.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Web Finance upozorňuje, že k zajištění nadprůměrného důchodu vede hned několik cest. Všechny si navíc lidé mohou sami ovlivnit. Jak Události247 psaly před pár dny, zásadní je pro výpočet důchodu doba pojištění a průměrná mzda. I malé odchylky mohou vytvořit velké rozdíly. V základu nicméně lidé musí pro odchod do penze dosáhnout doby pojištění alespoň 35 let, připomíná web Finance. Samozřejmě platí, že čím více, tím lépe. Nejlépe je to možné vidět na konkrétním případě.

Jiná čísla, stejný výsledek

Například člověk, který odpracuje 48 let a bude mít vyměřovací základ 61 460 korun, dosáhne na penzi ve výši 25 tisíc korun. Stejnou výši důchodu sice může dostat také osoba s dobou pojištění jen 35 let, vyměřovací základ pak ale musí být 103 050 korun, popisuje web Finance. Pokud takový člověk navíc odešel do penze například před pár lety, díky vysoké inflaci a z ní plynoucí valorizace mu důchod stoupl o další tisíce korun a hravě se tak dostal až na 30 tisíc korun měsíčně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průměrný důchod nyní činí 19 440 korun a je v rekordně vysokém poměru vůči průměrné mzdě, protože se blíží k 50 procentům

Web Finance upozorňuje na příklad muže, který odešel do starobního důchodu v roce 2016 s penzí 16 101 korun. Za duben letošního roku mu nicméně na účtu přistálo už 25 tisíc korun, protože se jeho měsíční penze během posledních 7 let několikrát valorizovala. Výrazně si důchod mohou navýšit také ženy, které mají hodně dětí. Od letošního roku totiž platí tzv. výchovné a osoba, která převážně pečovala o dítě, dostává za každého potomka měsíčně 500 korun. V případě osoby s 6 dětmi jsou to nezanedbatelné 3 tisíce korun měsíčně, píše web Finance.

Penze ve výši 30 tisíc je velmi reálná

Důležité je před odchodem do penze myslet i na další pravidla. Podstatné je načasování, jak upozorňuje web České důchody. Při započítávání doby pojištění se totiž vždy operuje s celým rokem (365 dnů) bez výjimky. Za každý rok se tedy důchod o něco zvýší a rozhodně se nevyplatí odejít do penze jen pár dnů před uplynutím dalšího odpracovaného roku. Pro představu, když má někdo odpracovaných 39 let a 350 dnů, počítá se to jako by člověk pracoval jen 39 let, vysvětluje web České důchody. 350 dnů tak bez náhrady zbytečně propadne.

Před odchodem do penze se také vyplatí zkontrolovat, jakou dobu pojištění má v evidenci Česká správa sociálního zabezpečení. Může se totiž stát, že u některých osob chybí doba studia, vojna, péče o dítě nebo dokonce i práce. Úřadům je to proto nutné doložit. I tato skutečnost může důchod navýšit o několik tisíc korun. Všechna uvedená fakta vedou k tomu, že výrazně roste počet těch, kteří mají důchod vyšší než 30 tisíc korun. Zatímco v roce 2021 bylo takových penzistů jen necelých 11 tisíc, loni jich bylo už více než 26 tisíc, informuje web Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články