Důchody čekají v příštím roce další změny. Pro seniory to bude pozitivní, ale státní dluh zapláče

V letošním roce se výše penze kvůli vysoké inflacI zvyšovala rovnou třikrát. Příští rok čeká důchodce další přidání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už v lednu se zvedne výše průměrného důchodu o 860 korun. Jak informuje web Novinky, ministerstvo práce a sociálních věcí aktualizovalo svůj odhad řádné lednové valorizace. Zářijové odhady přitom mluvily o 825 korunách. „Nejpřesnějším údajem o tom, o kolik se zvýší v lednu 2023 průměrný starobní důchod, bude až srovnání mezi lednem 2023 a prosincem 2022. To nyní lze odhadnout z důvodu valorizace přibližně o 860 korun,“ cituje server Novinky vysvětlení mluvčího resortu Jakuba Augusta.

Novinkou je výchovné

Na začátku každého roku probíhá zákonná valorizace, která zvyšuje obě složky důchodu. Tedy základní, solidární výměru i tu procentní neboli zásluhovou. Základní se navýší o 40 korun a procentní o 5,1 procenta, informuje web Finance. Podle výpočtů ministerstva si tak důchodce s penzí ve výši 13 tisíc korun od nového roku polepší o 605 korun a ten, kdo letos pobírá 18 tisíc korun bude mít od ledna o 860 korun měsíčně více. Pokud má někdo důchod ve výši 23 tisíc korun, může se těšit dokonce na navýšení o 1115 korun, uvádí dále web Novinky.

Tím ale navyšování do ledna nekončí. Milion a půl starobních důchodců si připíše každý měsíc nově také 500 korun navíc za každé vychované dítě, připomíná web Finance. Určen není příspěvek jen ženám, ale tomu z rodičů, který o dítě převážně pečoval. I díky výchovnému se průměrná starobní penze v lednu podle ministerstva dostane na 19 500 korun, píše dále web Novinky. Česká správa sociálního zabezpečení provede lednovou valorizaci automaticky a důchodci nemusí o navýšení nijak žádat.

Změna je nevyhnutelná

O výši důchodu budou informováni dopisem. Navíc i v novém roce platí, že důchodce starší 85 let bude dostávat k penzi ještě tisíc korun měsíčně, lidé nad 100 let dokonce dva tisíce. Vyloučena navíc není ani v příštím roce další mimořádná valorizace. Ta je vázána na inflaci. Jakmile ceny za sledované období vzrostou o více než než pět procent, dochází k navýšení důchodu. V listopadu přitom inflace překročila 16 procent a v dalších měsících se nepředpokládá její výrazné snížení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Díky mimořádným valorizacím bylo výhodnější odejít do předčasného důchodu v roce 2022 než do řádného v roce 2023

Mimořádné valorizace mají velký dopad na důchodový systém, který se dostává do obrovského deficitu v řádu desítek miliard korun a pokrýt ho musí navýšení státního dluhu, jak Události247 informovaly zde. I proto někteří odborníci volají po tom, aby valorizace vycházela z výše nominální mzdy, jinak jsou senioři zvýhodňováni. „Žádné jiné pojistné ani nepojistné dávky totiž nejsou valorizovány podle inflace, žádným jiným skupinám obyvatel se inflace nedorovnává,“ vysvětlil pro web Aktuálně ekonom Filip Pertold.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad