Elektromobil jako strašák rodinných úspor: Koupit si elektrické auto se domácnostem zatím nevyplatí

Velkým tématem posledních měsíců je konec spalovacích motorů. V budoucnu mají být dostupné hlavně elektromobily, které jsou zatím ale velmi drahé.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Evropská unie prosazuje elektromobilitu jako cestu k lepšímu životnímu prostředí. I proto by měl pro automobilky v Evropě od roku 2035 platit zákaz prodeje vozů se spalovacími motory, jak letos schválil Evropský parlament. Pro většinu Čechů je přitom pořízení elektromobilu naprosto nedosažitelné. Nejlevnější auto na elektrický pohon je možné pořídit okolo 600 tisíc korun, píše web Autotrip. Jedná se navíc o vůz, který není vhodný pro větší rodinu a je možné s ním jezdit převážně jen po městě.

Na větší elektromobil je potřeba alespoň milion

Pokud chce někdo jezdit na jedno dobití několik stovek kilometrů, musí si připravit pořádný balík. Vůz s dojezdem zhruba 400 kilometrů má pořizovací cenu okolo jednoho milionu korun, dodává Autotrip. Za takovou cenu lze přitom pořídit konvenční automobil vyšší kategorie se skvělou výbavou. Možností by mohlo být pořízení ojetého elektroauta, což ale skýtá značné riziko kvůli stavu akumulátoru. Web Autotrip však připomíná, že od roku 2027 by mělo dojít ke zlevnění elektromobilů.

Ani to ale nemusí mnoho lidí nalákat, protože vozy s elektrickým pohonem aktuálně nemají o mnoho nižší provozní náklady. Česko patří dokonce k několika málo zemím, kde je provoz elektromobilu nákladnější než provoz konvenčních vozidel, upozorňuje web Auto4drive. Důvodem je skutečnost, že se průměrné měsíční náklady na provoz a vlastnictví automobilu velmi liší. Bez ohledu na druh pohonu dosahují například v Řecku 905 eur (22 tisíc korun), zatímco v Česku 1144 eur (27 800 korun), dodává Auto4drive.

Dražší je skoro vše

Kvůli zdražující se elektrické energii se proto v mnoha případech elektromobily nevyplatí. A to dokonce ani v zemi, které se kvůli rozšířené elektromobilitě někdy přezdívá Elektristán. Jde o Nizozemsko, kde vychází 100 kilometrů v elektromobilu na 15,50 eur, zatímco ve voze se spalovacím motorem na 14,60 eur. Nejen provoz je ale u ekologických aut dražší. Web Elektrické vozy upozorňuje, že nákladné jsou u elektromobilů také opravy. Autoservisy si totiž kvůli potřebné vyšší odbornosti mohou naúčtovat více.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dobíjení elektromobilů už stojí podstatně víc než tankování

Samostatnou kapitolou jsou pak baterie do vozidel. Pokud se poškodí, je třeba mít připraveny desítky až stovky tisíc korun. I proto jsou na elektromobily dražší povinná a havarijní pojištění, píše dále web Elektrické vozy. Zároveň má ale elektromobil i určité výhody. Například může jezdit po dálnici bez dálniční známky či zdarma parkovat na placených zónách v Praze, připomíná web Portál řidiče.

Stanou se elektromobily v budoucnu dostupnějšími?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety