Češi dostali bez nároku od státu miliony korun. Využili totiž chyby v systému

Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo o miliony korun určené na sociální podporu potřebným. Úředníci o problému systému věděli několik měsíců.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Na skandál kolem neoprávněně vyplacených peněz upozorňuje web iDnes. Lidé využili příležitosti, kterou jim poskytl špatně nastavený elektronický systém výplaty sociálních dávek. Žadatelé například mohli o peníze žádat opakovaně i upravovat informace v souladu s tím, aby jim nebyla žádost zamítnuta. Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom elektronický systém spustilo s tím, že má usnadnit schvalování tak, aby již do toho nemuseli zasahovat lidé. To ale otevřelo dveře k podvodům.

Úřad miliony řešit nechtěl

Finanční prostředky, které byly určeny na příspěvky na děti a humanitární dávky, někteří Češi jednoduše rozkradli, píše web iDnes. Už loni v květnu bylo vedení ministerstva na problémy upozorněno. K vypnutí systému ale došlo až nedávno, píše iDnes. Podle úředníků ředitel úřadu stížnosti odbyl s tím, že aplikace šetří desítky milionů a zneužité miliony jsou jen zlomkem, uvádí web iDnes. Problémy přiznává i bývalý ředitel úřadu práce Viktor Najman.

„Upozorňovali jsme na možné chyby i na to, že například u příspěvku pro solidární domácnosti za ubytování Ukrajinců nemá úředník možnost zasáhnout, protože příspěvek zpracovává robot,“ uvedl pro iDnes Najman. Někteří toho vesele využívali. Web Hospodářské noviny upozorňuje, že v rámci příspěvku na ubytování ukrajinských uprchlíků vyplatil Úřad práce více než 600 tisíc korun na jeden účet, který měla skupina žadatelů. Úředník by přitom takovou snahu obejít systém zřejmě odhalil.

Dojde i na trestní oznámení

Maximální podpora pro domácnosti poskytující uprchlíkům zdarma ubytování je 15 tisíc korun měsíčně na jednu žádost, uvádí Hospodářské noviny. Celkově měly být vyplaceny neoprávněně miliony korun, uvádí server iDnes. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už uvedl, že se obrátil na Nejvyšší kontrolní úřad. V souvislosti s vyplácením solidárních příspěvků pro domácnosti poskytující bezplatné ubytování ukrajinským uprchlíkům dokonce hodlá resort práce podat trestní oznámení, informuje server Novinky.

iZdroj fotografie: Kevin.B / Creative Commons / CC BY-SA
O kauzu rozkradených peněz na ministerstvu práce a sociálních věcí se zajímá také policie

Mluvčí ministerstva Eva Davidová ale pro Novinky odmítla, že by lidé stát připravili o miliony, jak píše web iDnes. Konkrétní rozsah škod však nezmínila. Kauza s podvody ohledně příspěvku přitom není malá. O peníze pro takzvanou solidární domácnost žádali jak Ukrajinci, kteří v Česku již nežili, tak i ti, kteří již měli práci a na pomoc státu neměli nárok, upozorňuje web iDnes. Úřad proto hodlá rozdávat pokuty.

Peníze ve státní kase chybí. Kde se tedy stala chyba?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety