Vypadají jako normální e-maily, ale nejsou: Podvodníci lidi přesvědčují, že zdědili obrovské sumy peněz

Podvodníci zkouší mnoho způsobů, jak ze svých obětí dostat peníze. Velmi nebezpečný se jeví e-mail, který informuje o získání dědictví ze zahraničí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

V poslední době roste počet pokusů o podvod v online prostředí. V některých případech končí úspěšně pro pachatele. I proto se youtubový kanál diradosveta rozhodl zjistit, jak takové podvody probíhají. A hlavně, kdo za nimi stojí. Ve své reportáži muž popisuje, že mu přišel e-mail s oznámením, že se stal dědicem milionů dolarů. Odesílatel zprávy uvedl, že je právník a celou věc vyřizuje. Zesnulý byl údajně ze Slovenska a do afrického Toga se přestěhoval před lety. Nyní ale s celou rodinou zahynul při autonehodě.

Poplatky za tisíce euro

Zesnulý údajně nechal po sobě obrovský majetek, který má připadnout právě příjemci e-mailu, který má stejné příjmení jako zesnulý muž. Pokud příjemce e-mailu nabídky nevyužije, peníze připadnou státu. Podvodník svůj příběh dokládá i fotografiemi údajného příbuzného. Ve zprávách následně nechybí i nátlak na to, aby celá věc byla vyřízena rychle. V tomto případě kanál diradosvěta popisuje, že právník v e-mailu tvrdí, že má nemocnou dceru a peníze, které mu připadnou z dědictví, použije na její léčbu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odborníci upozorňují, že informace o dědictví nikdy nepřichází emailem, ale vždy písemně

Dokonce vše dokládá fotografií rentgenového snímku, který je však stáhnut z internetu, popisuje diradosvěta. Následně přichází informace, u které mají všichni lidé zbystřit, pokud do té chvíle měli pochybnosti o tom, že se jedná o podvod. Právník informuje, že je pro získání dědictví nutné bance zaplatit poplatek, který činí přes tisíc euro. Na jeho úhradu naléhá. Přestože tvůrce videa částku neuhradil, po nějaké době mu právník oznámí, že banka potvrdila, že platba proběhla. Tím však celá věc není vyřízena.

Policie příliš nepomůže

Případ měl být podle právníka následně postoupen ministerstvu financí, které požaduje další úhradu. Tentokrát se jednalo o poplatek ve výši několika tisíc euro. Právník opět naléhá na rychlé zaslání částky, protože jeho dcera umírá. Autor reportáže v průběhu komunikace zjistil, že IP adresa, ze které podvodník píše není ani z Toga, ale z Nigérie. Právě z tohoto státu velmi často podvodníci operují. Není to však pravidlem. Devětapadesátiletá žena z Táborska byla oslovena v e-mailu, že zdědila peníze po příbuzném z Belgie.

Podvodníkovi uvěřila a zaplatila za údajné nutné poplatky spojené s dědictvím více než dva miliony korun, píše web Budějcká drbna. Policie je v těchto případech téměř bezbranná. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států,“ uvedla pro Budějckou drbnu policejní mluvčí Lenka Pokorná. Ministerstvo zahraničních věcí již v roce 2020 upozornilo, že často podvodné emaily informují o dědictví z USA. Pachatelé si jsou totiž vědomi, že tam žije početná česká komunita.

Dostali jste podobný e-mail?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články