V Šanghaji i přes tvrdý lockdown nadále sílí epidemie covidu. Rozkolísat to může už tak napjaté světové trhy

Uzavření čínské finanční metropole ovlivňuje výrobu řady firem. To může vést ke zpožděným dodávkám, vyšším cenám a k dalšímu roztočení inflační spirály.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server The Guardian, pokračující lockdown v Šanghaji zřejmě silně ovlivní už tak napjaté globální dodavatelské řetězce. Finanční metropole, která má 25 milionů obyvatel, je nejhorším ohniskem koronavirové epidemie v Číně od rozšíření viru ve Wu-chanu. Ve městě působí mnoho zahraničních firem a nachází se tam také největší čínský přístav. Nemůže být tak překvapující, že podle serveru The Guardian přibývají signály, že čínská ekonomika v důsledku prudce zpomaluje. V březnu se aktivita v sektoru služeb snížila nejvíce za poslední dva roky.

Hrozí další roztočení inflace

Propadá se také výrobní odvětví a ekonomové proto začínají bít na poplach. Podle Alexe Holmese z Capital Economic „možnost velkého narušení dodavatelských řetězců zůstává velkým a rostoucím rizikem“, jak cituje jeho slova server The Guardian. Dodavatelské řetězce jsou přitom už tak velmi zatíženy dva roky trvající pandemií, kvůli které se zvýšily ceny u mnoha komodit, potravin i spotřebního zboží. To podpořila také ruská invaze na Ukrajinu, kvůli které stoupla hlavně cena ropy a obilí. Situace v Číně tak může dát světové ekonomice další ránu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Inflace

To potvrzují i slova šéfa centrální banky, který v úterý uvedl, že světová ekonomika může být na pokraji nové inflační éry. Tyto nepříjemné předpovědi navíc přichází ve chvíli, kdy je zřejmé, že se situace v Šanghaji nijak nezlepšuje. A to i přestože uzávěra města trvá už tři týdny. Lockdown je velmi přísný i na čínské poměry, což se také odráží na nespokojenosti šanghajských obyvatel. Velké kritice čelí hlavně opatření, které přikazuje oddělování nakažených dětí od rodičů. A to už od věku tří měsíců.

Západní strategie

Váznou také dodávky jídel a na sociálních sítích se objevují záběry, kdy lidé křičí oken kvůli hladu. Frustrace se zvyšuje také v souvislosti s tím, že restrikce nepomáhají čínským úřadům naplňovat v Šanghaji politiku nulové tolerance covidu-19. Naopak čísla nakažených se dostávají nad 20 tisíc denně a ve městě se už vyskytly první případy úmrtí v důsledku nemoci. Jak informuje server ČT24, obětí už má být sedm. Ve srovnání s desetimilionovým Českem, ve kterém bylo za úterý hlášeno 25 úmrtí na covid-19, jde o nízké číslo. Ale ne pro Čínu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Odložení respirátoru

Šanghaj navíc není jediné čínské město, kde se covid-19 citelně šíří. Je tak zřejmé, že politika nulové tolerance nefunguje a možná přichází nejvyšší čas, kdy by se měly čínské úřady přiklonit k západní strategii. Tedy naučit se s onemocněním covid-19 žít, jak se rozhodlo také Česko. Od minulého čtvrtku byla zrušena povinnost nošení respirátorů v MHD a neplatí tak už v podstatě žádná opatření. Nezbývá jen doufat, že to tak zůstane a Čína se inspiruje od Západu a nikoliv Západ od ní. Podzim napoví.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články