Putinovy dezinformace se stávají terčem EU: Šéf evropské diplomacie chce bojovat proti ruským fake news

Specifikum války na Ukrajině je skutečnost, že neprobíhá jen na bojišti, ale také ve virtuálním prostoru. Ruské propagandě má být konec.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

EU hodlá důrazněji zakročit proti ruské válečné propagandě a falešným zprávám na internetu, informuje web Krone. Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell na konferenci v Bruselu oznámil, že bude zřízeno centrum pro analýzu a výměnu informací o dezinformacích. Jeho prostřednictvím chce EU lépe pochopit, jak se v sedmadvacítce šíří dezinformace a válečná propaganda ze zemí jako je Rusko či Čína, aby proti mohlo dále bojovat, dodává Krone. Ke konci roku 2022 měla být odhalena stovka případů dezinformací ze strany Moskvy a Pekingu.

Rusko šíří fake news

Rusko šířilo nepravdivé informace na sítích prostřednictvím diplomatických služeb jako jsou ambasády, a to i přímo na jejich webových stránkách. Podle Borrella ruské ministerstvo zahraničí po výcvikové misi na Ukrajině v listopadu 2022 obvinilo lživě EU z účasti v hybridní válce, uvádí dále Krone. Rusko má podle šéfa diplomacie vytvářet falešné webové stránky, které vydává za důvěryhodná média. Následně je obsah rychle šířen prostřednictvím propagandistických kanálů na sociálních sítích. Díky tomu je jasné, že Putinovy dezinformace se stávají terčem EU.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dlouhodobě varuje před sílou ruské propagandy

Manipulací měl být podle vyšetřování EU zasažen i německý satirický časopis Titanic, kdy byla sdílena jeho falešná obálka, která měla očernit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Titulek zněl „Věčný apetit“ a zobrazeny byly různé válečné stroje a kolem létaly peníze, uvádí Krone. Tyto kroky mají ohrožovat demokracii. „Jako každý autoritářský a diktátorský režim se snaží nejen kontrolovat, co se děje doma, ale také destabilizovat ostatní,“ cituje Krone Borrella.

Dezinformační scéna v Česku

Rusko podle něj vybudovalo sítě ke klamání lidí, lhaní a podkopávání důvěry v instituce. „Dnes jsou informační a propagandistické kanály zbraní Kremlu,“ cituje Borrella web Krone. To považuje za hrozbu pro liberální demokracii. Nové centrum ji má ochránit, a to nejen na úrovni EU, ale na celém světě. Web Krone ale připomíná, že demokratické země by musely za tímto účelem intenzivněji spolupracovat a sociální sítě by musely být důkladněji kontrolovány. Nedávno ministerstvo vnitra varovalo na vliv dezinformátorů i v České republice.

Web Seznam Zprávy píše, že podle resortu působí v online prostoru několik zkušených konspirátorů s vysokou sledovaností. Většinou se ohánějí vlastenectvím a nutností změnit fungování státu. „Po skončení koronavirové epidemie se zájem řady dezinformátorů přesunul mimo jiné k válce na Ukrajině. Zpravidla začali opakovat tvrzení kremelské propagandy. Válečný konflikt tak jejich příznivce ještě více vzdálil od opačného názorového proudu,“ citují Seznam Zprávy z varování ministerstva.

Podaří se podle vás EU zastavit ruskou propagandu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa