Orbán sepsul unijní plán na omezení dodávek ruského plynu. Jeho slova děsí špičky EU

Členské státy EU se dohodly na snížení spotřeby plynu, pokud Rusko zastaví dodávky. Dodávky plynovodem Nord Stream 1 zatím dál klesají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše web BBC, dohoda uzavřená mezi členskými zeměmi Evropské unie je plná kompromisů. Zdaleka ne všechny státy jsou totiž schopny plnit snížení spotřeby plynu o 15 procent od srpna do března. Osvobozeno je z dohody například Irsko, Malta nebo Kypr. Jak připomíná web BBC, jde o státy, které nemají možnost získat alternativní dodávky plynu. Cíle nemusí naplňovat také pobaltské státy, protože nejsou napojeny na evropský elektrický systém a jsou tak silně závislé na plynu pro výrobu elektřiny.

Komisaři EU zůstávají optimističtí

Opatření má předejít krizi s dodávkami elektřiny v dotčených státech. Ani ostatní země ale nemusí nakonec dohodou naplnit. O výjimku může požádat každý stát sedmadvacítky, který překročí cíl naplnění zásobníků plynu, dále mají možnost vynětí z přídělového systému země, jejich kritická průmyslová odvětví jsou silně závislá na ruském plynu a výjimka se vztahuje také na ty státy, u kterých došlo ke zvýšení spotřeby plynu za poslední rok alespoň o 8 procent ve srovnání s průměrem posledních pěti let.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka Evropské unie

I přes značnou omezenost celé dohody, ji někteří evropští politici tleskají. Podle evropské komisařky pro energetiku Kadri Simsonové první výpočty naznačují, že i při využití všech výjimek je EU stále schopna snížit poptávku na úroveň, „která by pomohla bezpečně zvládnout průměrnou zimu“. Podle ní má navíc dojít k posílení dodávek plynu z Ázerbájdžánu, USA, Kanady, Norska, Egypta či Izraele, píše dále web BBC. Ne všechny státy EU s dohodu souhlasily. Proti bylo Maďarsko a vznikají obavy, jestli se vůbec země pokusí plán realizovat.

Maďarsko jde svou cestou

Obzvlášť, když je maďarský premiér Viktor Orbán čím dál zdrženlivější k přístupu EU vůči Rusku. Že jde Budapešť jinou cestou potvrdil nedávno také tamní ministr zahraničí, který se v Moskvě setkal se svým protějškem při vyjednávání o dodatečných dodávkách plynu. Vše navíc nasvědčuje tomu, že Maďarsko ví, co dělá. Evropa se už znovu obává, že plyn přestane proudit plynovodem Nord Stream 1.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Viktor Orbán

Důvodem je skutečnost, že se opět snížily dodávky suroviny z dosavadních 40 procent kapacity potrubí na 20 procent. Jak píše ČTK, ruská společnost Gazprom opatření zdůvodňuje technickými problémy s turbínami. Jejich opravy jsou podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova zpožděné kvůli sankcím Západu. Německo ale mluví o mocenské hře, jak dále píše ČTK. Pokud se obavy ze zastavení dodávek naplní, z dobrovolné dohody se stane dohoda závazná a přídělovému systému se vyhnou jen země s výjimkou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články