Je Fialova vláda zodpovědná za drahé energie? Je až překvapující, jak tomu skutečně je

Na burze dosahují ceny elektřiny i plynu rekordních hodnot. Na koncové spotřebitele zatím nedopadají díky fixaci. Po jejich skončení ale většině nepomůže ani pomoc státu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
                   

Cena elektřiny v pondělí na německé i české burze překonala hranici 1000 eur (zhruba 24 592 korun) za megawatthodinu, píše web TN. Přitom loni v září se elektřina prodávala pod 100 eury za megawatthodinu a jde tak o desetinásobný nárůst. Přestože velkoobchodní cena neodpovídá koncové ceně pro zákazníky, je jasné, že se na ní podepíše. Dá se tak předpokládat další zdražování elektřiny. Domácnosti a firmy se už nemohou dál utěšovat tím, že díky zafixovaným cenám energetickou krizi zvládnou.

Ceny dál rostou

Dopad to bude mít na všechny, protože zatím nic nenaznačuje, že by mělo dojít k otočení trendu zvyšování cen elektrické energie na burze. Jakmile společnostem zdraží energie, roztočí se další kolo nemilých zpráv. Firmy budou muset zdražit své výrobky a největší dopad to bude mít na domácnosti. Řadě z nich přitom také brzy skončí fixace a výše nových záloh je může šokovat. Zvýšit se mohou několikanásobně a mnoho lidí tak může mít problém s jejich úhradou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Elektřina

Kabinet sice před pár dny schválil takzvaný úsporný tarif, ale na jeho základě letos domácnosti dostanou podporu zhruba 4 tisíce korun, jak píše ČTK. Při rozpočítání na měsíce to tak činí jen několik stovek, které domácnostem příliš velkou úlevu neumožní. Těm nejchudším lehce sníží neudržitelné měsíční výdaje. Těm bohatým naopak dopřeje státní pomoc užít si například příjemnou večeři v restauraci.

Vláda je kritizována

Kritikou vůči kabinetu premiéra Petra Fialy nešetří ani odborníci. Podle energetického experta společnosti ENAS Vladimíra Štěpána by měla vláda co nejdříve skončit. Nejde jen o elektřinu, ale také plyn, kterého může být brzy nedostatek. „Obávám se, že vláda není schopna si uvědomit perspektivu plynu, že přijde zima a spotřeba České republiky bude místo 10 milionů kubíků za den třeba 50 až 100 milionů. Co budeme dělat? Vůbec nad tím nepřemýšlí. Vláda musí skončit každou minutou,“ uvedl Štěpán v rozhovoru pro Rádio Z.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Petr Fiala

Podle něj mohl kabinet nakoupit plyn do zásoby za 20 korun za kubík a místo toho to udělal až v momentě, kdy stál 80 korun za kubík. To má tvořit 500 miliard korun navíc, píše web CNN Prima News. Na nečinnost vlády upozornila také ekonomka Ilona Švihlíková. „Situace je podstatně vážnější, než je prezentována, a připadá mi tragické, že se o tom bavíme až teď,“ uvedla pro CNN Prima News. Podle ekonomky vláda pro zlepšení situace nic nečiní. Některé domácnosti přitom mohou platit za elektřinu a plyn brzy stovky tisíc ročně.

Přijde vám, že je Fialova vláda kompetentní na řešení energetické krize?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články