Miliardář Gates opět slibuje, že svůj majetek rozdá. Jeho nadace plánuje zvýšit výdaje o 50 procent

Filantrop Bill Gates se rozhodl darovat své nadaci 20 miliard dolarů (486 miliard korun). Kvůli tomu by měl vypadnout i ze seznamu nejbohatších lidí světa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čtvrtý nejbohatší muž planety prohlásil, že považuje za svou povinnost vrátit své jmění zpátky společnosti, informuje server BBC. Ve svém oznámení Bill Gates zmínil, že daruje nadaci Billa a Melindy Gatesových velkou část svého jmění. Konkrétně půjde v červenci o 20 miliard dolarů (486 miliard korun). Jak dále píše BBC, podle časopisu Forbes se odhaduje stávající Gatesovo bohatství na 118 miliard dolarů.

Odměna pro společnost

Svým dalším filantropickým skutkem má tak dokonce zmizet ze světového seznamu bohatých. „Když se dívám do budoucnosti, plánuji dát nadaci prakticky celé své bohatství,“ cituje Gatese server BBC. Na Twitteru spoluzakladatel Microsoftu uvedl, že nadace, kterou založil spolu s exmanželkou v roce 2000, zvýší do roku 2026 své výdaje z 6 miliard dolarů na 9 miliard dolarů. Důvodem je koronavirová pandemie, válka na Ukrajině a globální ekonomická krize.

Server BBC také připomíná, že Gates se zavázal rozdat své bohatství už v roce 2010. Od té doby se ale jeho čisté jmění více než zdvojnásobilo. Teď úctyhodný záměr miliardář zopakoval znovu. „Mám povinnost vrátit své zdroje společnosti způsoby, které budou mít největší dopad na snížení utrpení a zlepšení životů,“ cituje Gatese web BBC. V té souvislosti web připomíná, že Nadace Billa a Melindy Gatesových usiluje o vymýcení nemocí jako je malárie, pracuje také v rozvojových zemích na zlepšení vzdělávání a řeší špatnou hygienu.

Buffet jako největší dárce nadace

V roce 2020 se stala Gatesova nadace druhou největší charitativní organizací na světě. Za připomínku například stojí že nadace je největším soukromým dárcem Světové zdravotnické organizace (WHO). I proto řada lidí upozorňuje na vliv, který Gates prostřednictvím nadace získává. Názor WHO byl velmi důležitý při pandemii koronaviru, hlavně v otázce vakcinace. Gates zároveň vlastní akcie ve farmaceutických společnostech, které se na vývoji očkovacích látek podílely.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Warren Buffet

Zároveň je ale třeba připomenout, že přestože nadace nese jméno Billa Gatese, největší část zdrojů organizaci věnuje Warren Buffet. Ten na účet neziskovky od roku 2006 přepsal více než 37,5 miliard dolarů (912 miliard korun), jak připomíná web Euro. Buffet byl jako jeden z nejúspěšnějších investorů podle žebříčku časopisu Forbes loni pátým nejbohatším mužem planety. O příčku před ním je právě Bill Gates.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články