Lidé hojně sdílí video, které tvrdí, že je možné člověka klonovat. Jde o hoax

Brazilská youtuberka se nechala natočit s modelem lidského plodu ve vaku s tekutinou. Na sociálních sítích je to sdíleno jako důkaz klonování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Žena na záznamu hladí rukama průhledný vak, ve kterém je údajně lidský plod. Video má dokazovat, co vše je v dnešní době možné. „Podívejte se na tento nový koncept početí dětí. Teď už matka nebude muset dítě nosit devět měsíců. Teď je možné dítě donosit i ve vaku. Jak pohodlné,“ cituje slova pronesená ve videu mužským hlasem web Plus Jeden Deň. Následuje tvrzení, že metoda už existuje dlouho, ale teprve teď se dostává k širší veřejnosti. Video zveřejnila youtuberka z Brazílie, která vystupuje pod jménem Sweet Carol.

Použita byla věrohodná atrapa

Žena je ústřední postavou celého záznamu, a proto pravdivosti tvrzení mnoho lidí uvěřilo, jak dokládají komentáře pod videem. Jak připomíná web Plus Jeden Deň, video bylo poprvé zveřejněno už 26. dubna tohoto roku a v původní verzi mluví sama youtuberka, nikoli mužský hlas. Žena, jejíž skutečné jméno je Mariane Carolina Rossiová, na záznamu nevypráví o klonování lidí. Ve svém videu použila silikonové miminko Reborn baby, které vypadá jako živé dítě, píše dále web Plus Jeden Deň.

Video mělo podle slov Rossiové vzniknout jako ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response) simulace porodu. Jak připomíná web Novinky, údajné první narození klonovaného dítěte bylo ohlášeno už před 20 lety. K porodu mělo dojít v Izraeli a holčička dostala jméno Eva. Tehdy zpráva, kterou zveřejnila společnost Clonaid, způsobila celosvětový poprask, protože je s touto metodou spojena řada rizik. Mnoho lidí také pochybovalo o důvěryhodnosti informace.

Klonování lidí je zakázáno

Ředitelka společnosti Brigitte Boisselierová tvrdí, že motivem k ohlášení prvního klonovaného dítěte z embrya vzniklého transferem lidské DNA byla snaha pomoci. Novou možnost chtěla nabízet izraelským a palestinským rodinám, které přišly ve vzájemných bojích o blízkého. Setkala se zájmem, a to i přestože nově vytvořený člověk by svým charakterem nikdy nebyl identický s předlohou, píše dále web Novinky. Se společností Clonaid je ale spojena řada kontroverzí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Firma Clonaid tvrdí, že se i podařilo naklonovat již několik dětí. Důkazy ale nikdy nezveřejnila

Ukázalo se napojení na náboženskou sektu raëliánů, která tvrdí, že lidstvo vzniklo před 25 tisíci lety díky klonování z rukou mimozemšťanů. Ti si měli tenkrát s obyvateli Země takto specificky „pohrát“, uvádí dále server Novinky. Jako důkaz měla být předložena právě malá Eva. Její existence ale nikdy nebyla dokázána. Ponětí o ní nemají izraelské úřady a podklady o jejím životě nepředložila nakonec ani samotná společnost Clonaid. Většina států světa klonování lidí považuje za nelegální, včetně Česka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články