Jaderné zbraně u českých hranic: Putin je nenechá bez odezvy, schyluje se k druhé etapě války

Nebezpečí hrozící z Ruska nutí státy přistupovat k rázným rozhodnutím. Výjimkou není ani přístup k jaderným zbraním, které doteď byly tabu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O jednání Polska se Spojenými státy o účasti na programu sdílení jaderných zbraní v rámci NATO, informuje web iRozhlas. Polský prezident Andrzej Duda považuje za problém, že země nemá k nukleárním zbraním přístup. Řešení ale Varšava hledá právě v možnosti sdílení s těmi, kteří je mají. „Hovořili jsme s americkými představiteli o tom, zda USA takovou možnost zvažují. Toto téma je otevřené,“ cituje vyjádření polské hlavy státu server iRozhlas.

Jak vytočit Putina

Konkrétně by se Polsko mělo zapojit do programu, který umožňuje členským zemím NATO bez jaderných zbraní, aby se mohly podílet na plánování jejich použití ze strany NATO. Zbraně jsou v takovém případě umístěny na území dané země, ale zůstávají pod kontrolou USA a hlídá je americká armáda. Dopad by tedy takový polský krok měl i na Česko. Jaderné zbraně by se k zemi přiblížili, což by s sebou neslo výhody a nevýhody.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Polsko s USA jednalo o účasti na programu sdílení jaderných zbraní v rámci NATO

„Reálně mezi námi a Ruskem bude existovat země, která má jaderné zbraně. Kdyby Rusové zaútočili, tak je Poláci mohou po dohodě s Američany použít,“ uvedl pro web TN vojenský publicista Jiří Vojáček. Zároveň by ale umístění jaderných zbraní v Polsku bylo krokem, který by ruského prezidenta Vladimira Putina vytočilo a ohrožení středoevropských zemí by se zvýšilo. Těžko by se šéf Kremlu smiřoval s tím, že USA rozmístí jaderné zbraně tak blízko. Je třeba připomenout, že Polsko sousedí s Ukrajinou, jejichž východní část už Putin považuje za anektovanou.

Polsko si zahrává

Přiblížení nukleárních zbraní by nepřešel jen výhrůžkami, ale zřejmě by přistoupil rovnou k činům. Krok západních spojenců by proto mohl vyprovokovat tolik obávanou třetí světovou válku. Na ruský útok by totiž NATO jednoznačně muselo odpovědělo. Dopady na Česko jsou nedozírné, pokud by se celý konflikt odehrával v Polsku. USA ale zřejmě takto nepřemýšlí. Už vzhledem k tomu, že střední Evropa je pro ně naprosto vzdálená oblast, na kterou nemusí brát velké ohledy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Umístěním jaderných zbraní do Polska by ale mohly USA rozdmýchat něco nepředstavitelného

Pro Washington je nejdůležitější, aby se boje neodehrály na americkém území. I proto se snaží podporovat Kyjev, aby se válka dále nerozšiřovala. Umístěním jaderných zbraní do Polska by ale mohly USA rozdmýchat něco nepředstavitelného. Varšava si zřejmě riziko také neuvědomuje. Jinak by se Polsko letos tolik výrazně nezapojilo do cvičení „Steadfast Noon“, při kterém NATO prověřuje své schopnosti nasazení jaderných zbraní, informuje web iDnes. Sousední země do akce poslala desítky bojových letounů. Česko se do letošních manévrů naopak nezapojilo.
Souhlasíte s tím, aby USA umístily jaderné zbraně do Polska?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války