Předstupeň jaderných zbraní: Putin hodlá podniknout zničující krok. Ve hře je vypuštění smrtící látky do ovzduší

Blížící se zima může proměnit síly ve válce na Ukrajině. Další ruský postup proto může být překvapivý a velmi nebezpečný.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office, U.S. Army Chemical Materials Agency / Creative Commons / CC BY
                   

Moskva se snaží odhodlanost Ukrajinců zlomit útoky na cíle energetické infrastruktury. V důsledku ostřelování se už několik týdnů ocitají miliony domácností bez elektrického proudu a vody. Rusko v tom zřejmě vidí úspěšnou strategii, protože v posledních dnech tyto typy útoků nepřestávají. V noci na dnešek ruské jednotky ostřelovaly energetická zařízení v Záporoží i v Kryvyj Rihu. V jedné z tamních továren zemřel zaměstnanec, kterého záchranáři našli pod sutinami, píše ČTK. Útoky mají na svědomí i několik zraněných.

Odnést to mají opět civilisté

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale nadále vyzývá obyvatele k vytrvalosti a odolnosti. „Musíme být ještě odolnější a jednotnější, abychom přečkali tuto zimu,“ cituje jeho vyjádření ČTK. Zdá se, že přes výpadky proudu ani v počasí, kdy teploty padají pod bod mrazu, Rusové Ukrajince nezlomí. Kyjev naopak plánuje pokračovat v protiofenzivních operacích. I proto se může Rusko uchýlit k mnohem odpornější taktice. Ve hře je i vypuštění smrtícího jedu novičok.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Chemické zbraně mají být předstupněm před použitím jaderných zbraní ze strany Ruska

Podle Neil Bradburyho, odborníka na jedy, je pravděpodobné, že by ho Moskva použila spíše na civilní obyvatele než na ukrajinské vojáky, protože ti budou zřejmě chráněni, píše server Express. K dispozici mají nejen protichemické obleky, ale také je armáda vybavená protijedem. Naopak civilní obyvatelstvo by bylo proti smrtícímu toxinu velmi zranitelné. Bradbury připomněl, že se chemické zbraně používají jako nástroj k vyděšení. Podle webu Express je vypuštění novičoku do ovzduší krokem k tomu, aby se Putin následně uchýlil k použití jaderných zbraní.

USA pracují na ochraně

„Když jsou tomu lidé vystavení, mají zpěněná ústa, protože tvoří hodně slin a všechny sekrety v dýchacích cestách se hromadí,“ cituje web Express slova odborníka na biochemii. Oběti novičoku jsou proto vystaveny strašlivé smrti. „Lidé se začnou topit ve svých vlastních tekutinách a srdeční frekvence se úplně vymkne z míry, a to kvůli interferenci s nervovou regulací. Je to opravdu hnusná chemikálie,“ cituje Bradbury dále web Express. Rusko přitom novičok použilo poměrně nedávno.

V roce 2018 byl jedem otráven v anglickém Salisbury dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Oba útok zázrakem přežili a nyní jsou na utajeném místě. Podle některých zdrojů mají být ukryti na Novém Zélandu, ale rodina tuto domněnku v minulosti zpochybnila, píše web Blesk. Ani použití novičoku na Ukrajině by pro Putina nemuselo být úspěšné. Web Express upozorňuje na americké zdroje, které tvrdí, že administrativa prezidenta Joe Bidena pracuje na přípravách na případný útok. K dispozici mají být detekční systémy na chemické zbraně.

Kam až Vladimir Putin podle vás zajde?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války